Борис Джонсън опроверга критиките за противоречиви изказвания за имиграцията

Getty Images/Guliver
share

Британският министър на външните работи Борис Джонсън, един от главните поддръжници на Брекзит, опроверга критиките, че прави противоречащи си изказвания по въпроса за имиграцията, предаде Франс прес.

След като произнесе реч, посветена на външната политика на Великобритания след Брекзит, Джонсън отговори на въпрос на журналисти относно статии, според които той е заявил, че подкрепя в личен план свободното движение на граждани в ЕС. Според статиите той е направил това по време на обяд с посланици от страни членки на ЕС.

"Аз съм либерален интернационалист. Мисля, че имиграцията може да от голяма полза. Когато бяха кмет на този фантастичен град Лондон, видях ползите от имиграцията за нашата икономика. Но по време на същия този обяд с посланиците аз казах, че е необходимо да можем да контролираме имиграцията", каза Джонсън.

Запитан от журналистите дали не говори за имиграцията едно на публични места и друго по време на частни разговори, Джонсън отрече.
Въпросът за свободното движение на работниците в ЕС е в центъра на предстоящите преговори за Брекзит. Правителството на премиерката Тереза Мей иска да контролира имиграцията, но в същото време иска и да запази максимален достъп на страната си до единния пазар. Според европейските ръководители тези две цели са трудно съвместими.

В речта си в британския Кралски институт за международни отношения "Чатъм хаус" Борис Джонсън каза, че Великобритания няма да блокира опитите на ЕС да установи по-тясна обща политика в областта на отбраната, предаде Ройтерс.

Британският външен министър Майкъл Фалън беше казал преди време, че Великобритания ще блокира създаването на европейска армия, защото тази нова сила ще подкопае НАТО, припомня агенцията.

"Сега се водят разговори относно европейското желание за изграждане на обща политика за сигурността и отбраната и на нова архитектура за това. Ако страните членки искат да направят това, добре. Ние ние не сме тук, за да блокираме и да пречим на по-нататъшните им стъпки към европейската интеграция, ако това е което страните членки искат", каза Джонсън. Той призова Естония и Полша да увеличат разходите за отбраната до 2 процента от БВП.

"Бих искал всеки член на НАТО да спазва съгласуваните целеви разходи в размер на 2 процента от БВП за нуждите на отбраната. Великобритания вече се придържа към този план и бих искал да отбележа, че най-уязвимите членове на НАТО, в това число Естония и Полша, трябва да направят същото", каза министърът, цитиран от ТАСС.

Той заяви, че е съгласен с мнението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че е несправедливо, когато един съюзник на НАТО - САЩ - покрива 70 процента от разходите за нуждите на отбрана на алианса, докато останалите страни 27 страни членки си поделят останалите 30 процента. В речта си в "Чатъм хаус" Джонсън говори и за Брекзит, предаде Франс прес.

Той заяви, че много хора за побързали да направят сравнения между популистките движения по света и референдума за членството в ЕС. Министърът подчерта, че британците се произнесоха за развод с ЕС не защото не обичат чужденците или се страхуват от тях, а защото вярват в демокрацията и защото не смятат, че ЕС е крайната цел в политически план.

"Брекзит не означава, че Великобритания се затваря в себе си", каза Джонсън и повтори, че британците няма да блокират усилията на страните членки на ЕС за по-засилена европейска интеграция, пише БТА.

Водещи новини

Още новини