Андрей Ковачев: Ядрената надпревара е едно от предизвикателства пред света

Getty Images/Guliver
share

Решението на Русия да прекрати споразумението за утилизация на плутоний и поредният ядрен опит на Северна Корея са предизвикателства пред света. "Понятия от моето детство като "атомно убежище" и "обучения в случай на ядрен взрив", за които смятах че принадлежат на миналото, за съжаление се завръщат. Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев по време на дебат за ядрената сигурност в Европейския парламент.

Той допълни, че е безумно и варварско да се използват страховете на хората за заплаха и за постигане на геополитически цели.

Евродепутатът припомни, че Русия е разположила ракетни комплекси "Искандер", които могат да носят ядрени глави - в Калининград, на самата граница на ЕС. "Притеснителни са и изказванията на водещи руски политици, че Русия има право да разположи и съхранява ядрени оръжия на територията на Крим. Не по-малко тревожеща е новата руска военна доктрина, представена през 2014 г., която позволява използването на ядрени оръжия срещу страни, която не притежават такива, както и решението на Русия да прекрати руско-американското споразумение за утилизация на плутоний, като поставя неприемливи условия", подчерта Ковачев.

Андрей Ковачев припомни, че преди месец Северна Корея е провела поредния си ядрен опит в грубо нарушение на резолюциите на ООН и че страната вече може да монтира бойни глави на ракетите си. Той призова Северна Корея да спазва международните си задължения като се върне на масата за преговори и прекрати незабавно ядрената си програма.

Според евродепутата "увеличаването на сигурността на ядрените оръжия, позиционирани в неядрени държави, в непосредствена близост до военните действия в Сирия, също трябва да бъде сред непосредствените приоритети. "Един от най-опасните сценарии е попадане на част от това въоръжение в ръцете на терористични групи и недържавни образувания. Подсилване на мандата на Международната агенция за атомна енергия и включването на клаузи за неразпространение на оръжия за масово поразяване в договорите на ЕС с трети държави са стъпки в правилната посока."

Водещи новини

Още новини