Европейският съюз трябва да се откаже от строгите икономии и да приеме нова концепция и стратегия за развитие, заяви в публикувано днес интервю за в. "Вашингтон пост" италианският министър-председател Матео Ренци, предаде ТАСС. Според Ренци ЕС "има нужда от стратегия за следващата година и следващото десетилетие".
"Сега имаме Европа на строгите икономии. Нужна ни е Европа на надеждата", каза италианският премиер, който по-рано тази седмица взе участие в общополитическите дискусии на 71-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
На въпрос дали Италия подкрепя изпълнението на американската програма за стимулиране на растежа на икономиката чрез наливане на значителни парични средства в нея от държавния бюджет, които после, в случай че тези усилия са успешни, се връщат в хазната от частния сектор, той отговори: "Не само в собствената ми страна, а и на моя континент, тъй като ЕС избра различна стратегия, съсредоточавайки се върху мерки за строги икономии, което беше ключова грешка на Европа."
Ренци каза, че за него американският президент Барак Обама е "пример" по "много причини", включително защото е "постигнал конкретни резултати по отношение на създаването на нови работни места".
Премиерът по същество призна, че се отказва от обещанието си да подаде оставка в случай на провал на насрочения за ноември референдум в Италия за конституционна реформа, което се превърна в основна точка от политическата му програма.
По негово мнение отрицателните последици от излизане на Великобритания от ЕС ще бъдат по-осезаеми за Лондон, отколкото за Брюксел. Според него от Германия зависи дали Италия би заменила Великобритания в "ядрото" на ЕС, т.е. Рим да се превърне в един от главните участници в блока наред с Берлин и Париж, пише БТА.