В. "Фигаро": ЕС организира неформалната среща в Братислава в опит да спаси Европа

  • 16 септември 2016 10:26

  • 3178
  • 2
В. "Фигаро": ЕС организира неформалната среща в Братислава в опит да спаси Европа
© Getty Images/Guliver

ЕС организира неформална среща, за да се опита да спаси Европа, пише в. "Фигаро". Поради липса на добри амбициозни проекти, Европа, събрала се в Братислава, иска да постигне напредък по пътя на общата отбрана. Срещата е в средновековна крепост, възвисяваща се над една река, която дълго време е разделяла континента. Не можеше да има по-добра алегория за разклатения ЕС от този избор на място - Братиславският замък и река Дунав.

Дали срещата на върха ще предотврати по-нататъшни разделения? Отсъствието на британския премиер Тереза Мей от форума, конкретизира първото разделение в ЕС. След разширяване на всяка цена, ЕС вече не е застрахован от стесняване, дори от дезинтеграция. Заразата след британския референдум за Брекзит, от която ЕС се страхуваше толкова много, засега не е избухнала, но слабите брънки са известни - Източна Европа и нейният открит гняв срещу диктата на Брюксел, Южна Европа, която трудно изплува сред години на строги икономии, Северна Европа, страдаща от липса на ентусиазъм от един проект - този за ЕС - смятан за прекалено технократски и фокусиран върху себе си.

Истински отговори на проблемите едва ли ще се чуят тази вечер, но поради липса на напредък на другите фронтове, Берлин и Париж се опитват да прокарат проекта за европейска отбрана с негласната подкрепа на всички други членки, в това число и Източна Европа.
Братислава би трябвало да доведе и до напредък в три други области - увеличаване на инвестиционния фонд "Юнкер", който за шест години трябва да се увеличи на 630 милиарда евро в подкрепа на растежа и на заетостта, реформа на Шенген и установяването на вече обещаните системни полицейски проверки на входа и на изхода на ЕС, и накрая първо разполагане още от октомври на европейския граничен корпус в България, която е съседна на Турция.

Що се касае до изключването на Лондон от тази неформална среща, това е прецедент. Великобритания е все още страна членка и ЕС не трябва да забравя нейния принос за това, че европейците да живеят днес в демокрация, отървали се от нацисткото и фашисткото варварство на Втората световна война. Отношението към Великобритания заради британския референдум е всъщност логика на търсене на изкупителна жертва и отклоняване на вниманието от главозамайващите провали на ЕС от двайсетина години насам. Сред тях са рухването на общата миграционна политика заради способността й да управлява миграционната криза, 20-те милиона безработни в еврозоната, повишаване на бедността, разрива между процъфтяващата германска икономика и икономика в застой от Южна Европа, безпомощността пред тероризма, феноменалният напредък на екстремистките партии не само във Франция и Австрия и в северните страни, но и вече в Германия, пише БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
3178 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2016.09.18 | 22:50

2
Връщате Ирак, Либия, Сирия и т.н. в Руската сфера на влияние и нямъте проблеми

2016.09.18 | 13:06

1
Глупости ,там от където е минала кравата и трева вече не расте ,само е наторено ! И какво сега Русия и за тоя батак ли да отговаря ? Не им трябва в джоба да се бъркат ,лайната на кравата да чистят !

Добави коментар

Водещи новини