Разходите за отбрана на европейските страни от НАТО ще отбележат ръст за първи път от близо десетилетие на фона на страховете от агресия на Русия и мигрантската криза в Средиземно море, пише в. "Файненшъл таймс"
Генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг предупреди обаче в интервю за вестника, че евентуално гласуване във Великобритания за излизане от ЕС може да осуети този обрат.
"Прогнозите за 2016 въз основа на данните от съюзниците показват, че това ще е първата година с увеличени разходи за отбрана на европейските членки на съюза, което не се е случвало от много, много години", каза Столтенберг.
"Изправени сме пред несигурност и повече заплахи, повече предизвикателства отколкото преди едно поколение и се нуждаем от единство, сила и стабилност", добави той.
Генералният секретар на НАТО припомни в интервюто, че Великобритания харчи най-много за отбрана и прави най-много инвестиции в тази област след САЩ. "Така че силно Обединено кралство в силна Европа е от огромно значение за единството и стабилността", подчерта той. Според Столтенберг оставане на Великобритания в ЕС е добре и за нея, за да може тя да участва в дейността и на двете организации, тъй като и двете са от съществено значение за това как се отвръща на нестабилността, както на изток, така и на юг, пише БТА.
Миналата година европейските съюзници в НАТО са похарчили 253 милиарда долара за отбрана, а САЩ - 618 милиарда. Сегашните им разходи са около 1.43 процента от брутния вътрешен продукт. Тази година се очаква те да нараснат. Засега НАТО не съобщава конкретни данни, тъй като те са предварителни, но няколко от ключовите членки публично обявиха значителни увеличения на военните си бюджети, посочва "ФТ". Най-голяма е промяната при балтийските страни, които граничат с Русия. Военният бюджет на Латвия ще бъде увеличен тази година с близо 60 процента. Литва предвижда увеличение от 35 процента, а Естония - от 9 процента. Полша също е увеличила военните си разходи с 9 процента.
Вестникът коментира, че нарастването на военните бюджети в период на икономически несгоди и политическа нестабилност в Европа е било изненадващо за мнозина, въпреки поетите ангажименти за това на срещата на върха в Уелс.
"Остава да извървим още дълъг път, но картината е по-добра от предишната и аз съм обнадежден от това, че година след Уелс успяхме да спрем съкращенията на военните разходи", заяви Столтенберг.