Над 1 млн. души са били заети в минната индустрия във Великобритания преди 100 години. От днес обаче нито един човек повече няма да работи в подземна мина за въглища, защото последната от тях затвори врати, съобщи агенция Bloomberg, цитирана от money.bg.
Независимо, че дейността в сектора е непрекъснато ограничавана от управлението на Маргарет Тачър насам, то сривът в цените на въглищата и борбата срещу климатичните промени притиснаха индустрията в ъгъла. Последните британски мини на Kellingley Colliery в западен Йоркшър, последваха съдбата на конкурентите си от Thoresby, които стряха работа през юли.
Сега Великобритания ще разчита на няколко открити рудници, които могат да добиват количества, достатъчни за производството на 8 млн. тона гориво годишно, пише Bloomberg. За сравнение, през 1913 г. Англия е правила по 292 млн. тона. За да покрие нуждите си, през 2014 г. страната е внесла 42 млн. тона въглища.
Въпреки това Лондон смята да ограничи броя на централите, ползващи въглища, и да заложи на ядрените и на работещите на газ. Целта е се минимизира изхвърлянето на вредни емисии в атмосферата. Въглищните фабрики, които нямат оборудване за ограничаването на тези емисии, ще бъдат затворени до 2025 г.
Международната агенция за енергията (МАЕ) пък прогнозира, че световното потребление на въглища силно ще намалее в идните 5 г. Очаква се планетата ни да потребява 5,8 млрд. тона през 2020 г., което е спад с над 500 млн. тона спрямо предишните предварителни оценки. Относителният дял на въглищата в производството на ток пък ще намалее от 41 до 37%.
Лондон затвори последната мина
- 18.12.2015 | 20:39
- 2356