"В България ние имаме един добър пример, който трябва да представим на света, а именно - мирното съжителство на християни, мюсюлмани и евреи", каза главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи на срещата си със заместник-председателя на Европейската комисия (ЕК) Кристалина Георгиева, състояла се в Брюксел. Това се казва в съобщение на Главното мюфтийство.
"Религиите са, за да сближават хората, а не да ги разединяват. Те не са цел, а средство, за да могат хората да се опознаят. Подобно на демокрацията, всичко е в услуга на хората", каза още главният мюфтия. По думите му в контекста на случващото се в световен мащаб за България в момента опасността може да дойде от изкуственото нагнетяване на напрежението в страната. На този етап не се наблюдават други поводи за опасения. Българският народ е мъдър и не се поддава на екстремистки провокации, допълва БТА.
"Качественото функциониране на Изповеданието минава през конструктивните отношения с държавата, наблюдаваме известно развитие в тази насока и това е от изключително значение", посочи религиозният лидер. Според него превенцията е дейност, която включва всички институции в държавата. Хората трябва да могат да се доверят на нея и да я почувстват. Заместник-председателят на ЕК Кристалина Георгиева каза, че България е добър пример за мирно съвместно съжителство на хора от различни религии. Ето защо за страната ни трябва да се знае повече, като участието на религиозните лидери в международни форуми е от изключително значение за популяризирането на този пример.
Главният мюфтия представи необходимостта от прозрачно финансиране на дейностите в Изповеданието. Един от възможните източници на финансиране са европейските средства по програмата за селските райони. Еврокомисарят по бюджета и човешки ресурси се ангажира да съдейства с информация в тази насока.
Срещата се проведе на 29 ноември т.г. като част от официалната визита на главния мюфтия в Брюксел. Той бе на тридневно посещение в белгийската столица по повод участието му в международна конференция "Нова приобщаваща и оптимистична Европа: примери за добри практики на междурелигиозен диалог", организирана от EMISCO (Европейската мюсюлманска инициатива за социално сближаване - бел. ред) с участието на представителите на монотеистичните религии. Програмата включваше още среща с посланика ни в Брюксел и българската мюсюлманска общност в Белгия.