Меркел прави коалиция на желаещите страни от ЕС да приютят бежанци

Getty Images/Guliver
share

Германският канцлер Ангела Меркел прави коалиция на страните от ЕС, които доброволно искат да приемат бежанци, предаде електронното издание "ИЮ Обзървър".

В Брюксел, малко преди проведената среща на върха ЕС-Турция в неделя, Меркел събра лидерите на Австрия, Белгия, Финландия, Гърция, Люксембург, Холандия и Швеция, които са обсъждали идеята. Те са изразили готовност да приемат "все още неопределен брой бежанци", които в момента са настанени в турските центрове. Първите преговори между осемте държави не са довели до конкретен ангажимент за приемане на бежанци, но германският канцлер подчерта, че в близките дни ще има интензивни разговори и на следващия Европейския съвет, който трябва да се състои в средата на декември, ще бъде представено предложение, пише в. Сега.

Според в. "Гардиън" изненадващата "мини среща", организирана от Меркел, показва, че тя се е отказала да убеждава повечето от страните в Източна Европа да изпълнят задължителните квоти за прием на бежанци, въведени от ЕК. За пореден път Чехия, Унгария, Полша и Словакия в неделя в Брюксел потвърдиха нежеланието си да участват в квотна система за разпределение на бежанците в ЕС. На срещата на върха ЕС-Турция в Брюксел лидерите приеха заключителен документ, според който Анкара получава щедри политически и икономически облаги, ако изпълни обещанията си към Стария континент да не допуска имигранти, които не покриват изискванията за международна закрила в Европа и ги приема обратно, за да ги екстрадира. До юни идната година Турция трябва да е готова да прилага споразумение за реадмисия с всички страни от ЕС, за да може през октомври 2016 г. турците вече да пътуват безвизово в ЕС. Това бе едно от отдавнашните искания на Анкара към ЕС, с който води преговори за членство от десетилетия.

Заключителният документ ангажира страните от ЕС на 14 декември да започнат преговори по глава 17 за икономическата политика от преговорния процес с Турция. От декларацията на лидерите става ясно още, че освен кандидат-член за ЕС, Турция се очертава и като стратегически партньор. В документа се подчертава, че ЕС и Турция два пъти в годината ще провеждат срещи на високо ниво - министри и еврокомисари, за да дискутират проблеми на външната политика и регионалната сигурност. В началото на идната година ще бъде създаден механизъм за икономически диалог на високо равнище, който ще развива икономическите отношения Турция-ЕС. Договорено бе и преразглеждане на споразумението за Митнически съюз между ЕС и Турция, за което Анкара настоява от година. Турция също така ще получи и първоначална допълнителна помощ от 3 млрд. евро, за да се справи с наплива на сирийски и иракски бежанци на своя територия.

Словашкият премиер Роберт Фицо предлага дебати за изключването на Гърция от Шенгенската зона, писаха словашките медии. "Вярвам, че дойде времето Гърция да бъде изключена от Шенген. Тя не е способна да защити шенгенските граници", каза Фицо. Според него изключването на Гърция от спогодбата за свободно преминаване е единствено "въпрос на време".

Водещи новини

Още новини