Френският президент Никола Саркози каза днес, че посланието, изпратено в сряда вечерта от Германия и Франция към Гърция във връзка с плановете й за референдум очевидно са позволили "нещата да бъдат осъзнати".
"Ако това се потвърди, то ще бъде приветствано от всички", допълни Саркози на срещата на високо равнище на Г-20, предаде АФП. Саркози направи това изявление на пресконференция през първия ден на срещата, която приключва утре.
По-рано днес гръцкият премиер Георгиос Папандреу даде да се разбере, че в крайна сметка вероятно ще се откаже от проекта си да подложи на референдум плана за спасяване на еврозоната, отбелязва АФП.
"Не искам в никакъв случай ние да се намесваме в гръцкия политически живот", но "когато става въпрос за защита на еврото и на Европа, това е наш дълг", добави френският държавен глава. "Ние искаме Гърция да остане в еврозоната. Но за това трябва да спазва установените правила. Радваме се, че гръцкото ръководство чу нашата позиция", посочи още Саркози, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той напомни, че Париж на днешната среща отново е предложил въвеждането на данък върху финансовите трансакции. Подобна мярка е "технически възможна, финансово необходима и морално неизбежна", увери френският президент. Въвеждането на подобен данък пламенно се защитава от Германия и Франция, но е критикувано от други страни от Г-20, сред които САЩ и Великобритания, отбелязва агенцията.