Европа заплашена от бунт на бежанците

Getty Images/Guliver
share

Ситуацията с наплива на бежанци към Европа излиза от контрол. Унгария е под пълна блокада и дори обяви извънредно положение в два южни района по границата със Сърбия, съобщиха световните медии. Огромни опашки има не само по унгарската, но и по австрийско-германската граница заради засиления граничен контрол.

Българското външно министерство препоръча вчера да не се пътува с кола или влак през Унгария към Австрия, Словакия и Германия, а да се използват обходни маршрути през Румъния, Словакия или през Сърбия и Словения. Само за едно денонощие полицията задържа 77 нелегални имигранти на българска територия.

Най-сериозна е ситуацията в Унгария. Решението на правителството да затвори границите със Сърбия доведе до бунт на недоволни имигранти. Последният път, използван от мигрантите - жп линията Суботица-Сегедин, бе затворен в понеделник вечерта. Унгария закри и въздушното си пространство над 20-километров участък по сръбската граница на височина до 1350 м. Целта на мярката е да гарантира безопасното използване на въздушното пространство от полицията, армията и службите за спешна помощ за справяне с мигрантската криза.

Тълпа от стотици мигранти се опита да събори бариерата, издигната от унгарската полиция на главното шосе от Сърбия, и скандираше "Отворете границата". На граничния пункт "Хоргош 2" от сръбска страна има голям брой бежанци, които искат да влязат в Унгария, като потокът им не секва. Само през вчерашния ден около 100 имигранти все пак успяха да прережат оградата от бодлива тел и да влязат в Унгария, но веднага бяха арестувани от полицията. Те са заплашени от затвор до три години, според новия закон за нелегално преминаване на границата, който вчера влезе в сила, пише "Сега".

Част от бежанците на унгарско-сръбската граница са започнали гладна стачка. Те са издигнали плакати "Без вода, без храна, докато границата не бъде отворена". Унгария предупреди, че ще връща бежанците в Сърбия.

Говорителката на Върховния комисариат на ООН за бежанците Мелиса Флеминг разкритикува новите мерки в Унгария и предупреди, че заради тях вероятно ще бъде открит нов маршрут за бежанците, търсещи убежище в ЕС. Те сигурно ще преминават през територията на Хърватия, където обаче на границата със Сърбия им голям брой мини, останали от юговойните. В късния следобед вчера унгарският външен министър Петер Сиярто съобщи, че Будапеща планира да построи ограда и по границата с Румъния, за да се справи с евентуална промяна на маршрутите на мигрантите.

Около 800 мигранти са тръгнали пеша от Истанбул към Одрин. Те са основно сирийци, предава кореспондентката на БНР в Истанбул. Мигрантите искали да стигнат до границите с България и Гърция и да се прехвърлят в Европа, но турските сили по сигурността не им разрешили да отпътуват с автобуси от автогарата. Затова решили да тръгнат пеша. Спрени са автобусните превози от Истанбул до Одрин. Над 500 души са се струпали на истанбулската автогара с надежда да намерят превоз. Други 250 души са на автогарата в Одрин.

Германия, Австрия и Словакия настояват да бъде свикана извънредна среща на високо равнище на ЕС следващата седмица заради бежанската криза, след като вътрешните министри не успяха да стигнат до съгласие за квотното разпределение на имигрантите в страните членки. Вътрешните министри обаче се споразумяха за създаване на допълнителни центрове за приемане и регистрация на бежанци, които да заработят в най-кратки срокове. Министърът на външните работи Даниел Митов категорично заяви, че няма шанс България да стане разпределителен център за бежанци. Той посочи, че правителството ще настоява бежанските центрове да са разположени извън границите на ЕС, каквото по негови думи е мисленето на голяма част от страните членки.

Германският вътрешен министър Томас де Мезиер призова ЕС да обмисли възможността за финансов натиск върху държавите членки, които са против задължителните квоти за бежанци. Германският вицеканцлер Зигмар Габриел пък заплаши, че ако партньорите по ЕС не желаят да проявят солидарност, то Берлин може да намали средствата, които дава за европрограмите. Над половин милион имигранти са преминали границата на ЕС тази година в сравнение с 280 000 през 2014 г., съобщи Европейската агенция за управление на външни граници "Фронтекс". Миграционната криза обхваща общо около 12 млн. души, заяви върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Федерика Могерини.

Водещи новини

Още новини