Гръцките депутати обмислят да гласуват вот на доверие на правителството на Алексис Ципрас, след като бунтовници от СИРИЗА оттеглиха подкрепата си от премиера заради тежките условия по третия финансов спасителен план за Гърция, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.
Вестникът цитира гръцкия министър на енергетиката Панос Скурлетис, според когото сега е очевидно, че депутатите ще трябва да решат дали да продължат да подкрепят правителството, а бившият финансов министър Янис Варуфакис заяви, че третият спасителен план обобщава "унизителната капитулация на гръцкото правителство".
"Гръцкият суверенитет е изцяло изоставен. От времето на Съветския съюз не се беше случвало неподкрепеното от нищо осезаемо пожелателно мислене да се представя като изготвяне на политика", заявява Варуфакис.
Подкрепата на управляващата коалиция в Гърция е изтъняла и почти до невидимост. Двете главни опозиционни партии се зарекоха да гласуват против кабинета, ако се стигне до вот на доверие в близките седмици. Ако не получи мнозинството гласове в 300-членния парламент, Ципрас почти сигурно ще свика предсрочни парламентарни избори, пише изданието.
Радикалната Лява платформа в състава на управляващата партия СИРИЗА, която събира около една трета от партийните членове, вече заплаши да се отцепи в отделна формация под ръководството на бившия министър Панайотис Лафазанис.
Кредиторите на Гърция настояха да се извършат 47 законодателни действия като предварително условие за отпускането на първи транш от 26 милиарда евро. Сред изискваните мерки са повишаването на пенсионната възраст на 67 години, либерализация на гръцките сектори на лекарствата и енергетиката и отмяна на обещанията за назначения в държавния сектор, отбелязва вестникът.
В същото време германската канцлерка е изправена пред най-големия си вътрешнополитически бунт за десетте си години на власт заради спасителния план от 86 милиарда евро за Гърция.
Над 60 депутати от нейния Християндемократически съюз (ХДС) отхвърлиха започване на нови преговори за нов спасителен план за Гърция при гласуване през юли. Този бунт вероятно ще се засили, след като финансовият пакет бъде подложен на гласуване в парламента утре.
Заместник-председателят на ХДС Михаел Фукс заяви, че още не е решил дали да подкрепи третия спасителен план за Гърция. В Берлин цари неяснота дали Международният валутен фонд ще се включи в този финансов пакет.
Продължаващата финансова подкрепа от МВФ е ключово условие за Германия, която ще е най-големият донор в спасителния план. Меркел, която бе принудена да отмени визити в Италия и Бразилия в опит да убеди депутатите си да подкрепят сделката, увери партията си, че МВФ ще се включи в новия спасителен план най-късно до октомври.
Без МВФ целият товар на финансирането на Гърция ще падне върху страните от еврозоната чрез Европейския стабилизационен механизъм, отбелязва "Дейли телеграф".