Компанията оператор на тунела под Ламанша - "Евротунел", изглежда вече не може да се справи с имигрантския натиск и настоява за "подходяща реакция" от страна на френската и на британската държава, пише "Фигаро".
Тази година имигранти направиха десетки хиляди опити да се прехвърлят в Англия през Ламанша, включително през тунела под пролива, използван за транспортни връзки. Нещастните случаи в района се множат. Франция изпрати 120 полицаи в Кале, за да засили охранителните мерки, твърде слаби според Великобритания.
Париж призова "Евротунел" да подобри охраната на обекта. Нима компанията не е сторила достатъчно за недопускане на имигранти в зоната на тунела, пита обаче "Фигаро". Преди седмица нейният шеф "Жак Гунон направи равносметка на общите фирмени инвестиции в сигурността: 165 милиона евро за 20 години - гардове, камери, бариери, заграждения", изрежда френското издание.
Поради социален конфликт между морската компания "МайФериЛинк" и собственика на корабите й - "Евротунел", от юни насам е блокирана голяма част от пристанище Кале. Трафикът бе парализиран; мнозина се опитаха да използват момента и да се качат в камионите за Великобритания, разказва "Монд". Според кмета на Кале Наташа Бушар охраната на пристанището е съществено подсилена, за да убеди имигрантите да търсят "други решения". Това обаче не премахва из корен проблема, за който е необходим международен отговор, казва тя.
Огромното мнозинство имигранти, опитващи се всеки ден да проникнат в тунела към Англия, са отблъснати. В град Кале има в момента към 3000 нелегални, посочва "Монд". От близо два месеца насам всеки ден се регистрират по 1500-2000 опита за нахлуване в района на тунела - терен от 650 хектара, добавя френският вестник.
Кале трябва да се затвори, докато французите не овладеят положението, заявява автор на британския "Дейли телеграф". Според него, 11-те милиона лири, отпуснати от Лондон за новия имигрантски лагер в Кале, би трябвало да се похарчат по-скоро за засилване на граничния контрол в зоната. Да се затвори границата в Кале обаче е само началото на необходимите мерки, твърди той и предлага план от пет точки за спешно решаване на кризата.
Кралството трябва да разположи там британски войски, за да утрои граничния персонал в Кале. Там трябва да бъдат изпратени и френски части, за да подпомогнат местните власти, изпитващи недостиг на ресурси, заявява британският журналист. Необходимо е според него Лондон да планира връщането във Франция на всички нелегални имигранти, открити в кралството. "Не успеят ли французите да защитят границата, ние трябва да затворим Кале, докато се подобри ситуацията", добавя авторът на "Дейли телеграф".
Лагерът в Кале съществува от години и през всичкото време страстите около него са нажежени не на шега. След оплаквания от местни хора сили на реда неведнъж щурмуваха лагера и заслужиха редица критики от страна на редица правозащитни организации за проявената излишна твърдост, често граничеща с жестокост, пише "Новие известия". Лагерът е сериозен проблем и за отношенията между Париж и Лондон. Британското правителство начело с Дейвид Камерън не пуска хора оттам на своя територия и настоява френските министри да го закрият. Френските власти отказват, като се позовават на човешките права. В стремеж по-бързо да се отърват от имигрантите французите волно или неволно фактически ги "подтикват" да пресичат пролива, обяснява руският вестник.