Алексис Ципрас ще плати висока политическа цена за предложението си. Така проф. Георгиос Плиос от Атинския университет коментира кризисната ситуация в родината си след референдума, проведен на 5 юли. Професорът смята, че в страната предстоят социални протести, особено след като започнат да се реализират предложените мерки.
Проф. Плиособаче отчита, че предвид ултиматума, който кредиторите дадоха на гръцкото правителство във вторник, правителството нямаше друг изход, освен да приеме предложението на Ципрас.
Според него обаче е „изненадващо“, че Атина сега приема почти всички мерки, отхвърлени и на референдума.
"Не знаем какъв ще бъде отговорът на Еврогрупата. Представете си да бъде отрицателен! Аз мисля, че ще бъде положителен и с бележката да има повече реформи и те да се осъществят колкото се може по-бързо", смята Плиос.
Според икономиста липсва сериозен разговор за истинските причини за влошаването на гръцката икономика – световната криза от 2008 г., съчетана със структурните проблеми на икономиката на страната.
"Не може да се реши проблемът в Гърция, ако не видим как се решава на целия континент. А върху този въпрос няма отговор. Затова Германия, преди всичко, а и други сили, които мислят като германските елити, по-скоро са склонни да приемат една „икономическа бомбардировка“ на страни, които не приемат строгите закони на пазарната икономика, отколкото да направят стъпки, които не им дават първото място в световната конкуренция на световните пазари", казва Плиос.
"Най-опасното в тази ситуация е да не се засилят позициите на крайно дясната партия „Златна зора“. Определяната като неонацистка формация, която е срещу меморандума и меморандумната политика, може да привлече още гласоподаватели и да се превърне в наистина в една голяма политическа сила", чертае един от неприятните сценарии гръцкият професор.