Папа Франциск призова човечеството към пълен обрат в отношението му към околната среда, за да оцелее. Тази покана за планетарно „екологично покръстване” е „червената нишка” в новата енциклика на Светия отец, която трябва да бъде официално разпространена утре и части от която бяха публикувани вчера в сайта на сп. „Еспресо”.
Документът е озаглавен на латински ”Laudato Si” – първите думи от песнопение на Свети Франциск, с което той моли хората да венцехвалят винаги Господ Бог, за сътворяването на общия ни дом земята, пише "Монитор".
„Екологичен манифест”, „Зелена енциклика”, „Зов планетата да бъде спасена от човека” – така влиятелни вестници като „Кориере дела сера”, „Република” и „Стампа” определиха в нарочни коментари апостолския труд на Франциск. Вестниците изредиха до един цитираните от папата „екологични беди” – глобалното затопляне, промените в климата, замърсяването, повишаването на нивото на моретата и океаните, „свиването” на биологичните видове, несправедливото разпределение на храната, недостигът на вода и т.н.
Не бе пропусната и суровата атака на Светия отец срещу всевластния днес капитал, съдържаща се в изречението: „Икономическата власт продължава да оправдава сегашната световна система, в която връх вземат спекулацията и търсенето на финансови приходи, и която не се съобразява с каквото и да било, камо ли с пагубното им въздействие върху човешкото достойнство и върху околната среда”. Констатация, която според наблюдателите в Италия е свидетелство за желанието на папата частната собственост да бъде подчинена на ползването на световните блага от всички земни жители и срещу която вече се били противопоставили със зъби и нокти консервативните кръгове в САЩ.
Както изтъкна в. „Кориере дела сера”, в енцикликата папата дава ясно да се разбере, че неразумното използване и изчерпването на природните ресурси създават реални предпоставки за избухването на нови войни.
И за да не се стигне до това Франциск призовава световните лидери да вземат присърце екологичните проблеми, различията между Богатия север и Бедния Юг, ширещата се корупция, определяйки ясни пътища за тяхното ликвидиране.