Бившият британски премиер Тони Блеър поема нова роля - битката с ксенофобията, расизма и антисемитизма, дни след като се оттегли от поста си на пратеник на международната общност за Близкия изток, съобщи АП.
Блеър съобщи днес, че ще оглави Европейския съвет за толерантност и помирение (ЕСТП) - базирана в Брюксел
организация, която се е посветила на проблемите на расизма, ксенофобията и антисемитизма в Европа. Съветът се застъпва за приемане на нови закони, даващи по-широки правомощия на съдилищата да преследват престъпления, свързани с езика на омразата и отричането на Холокоста. Блеър ще поеме поста председател на ЕСТП от бившия полски президент Александър Квашневски.
"Въпреки огромните усилия за постигане на консенсус за толерантността в Европа, все още сме свидетели на несправедливост, дискриминация и отвратителни актове на насилие на континента", посочва Блеър в изявление. Прояви на екстремизъм, растящ антисемитизъм и надигащи се националистически сили, които се опитват да посеят дух на омраза, като се възползват от страховете на хората, заплашват нашите европейски идеали за свобода, равенство и желание за мир."
В статия във в. "Таймс" в съавторство с председателя на Европейския еврейски конгрес Моше Кантор Блеър пише, че в новата си роля ще работи за развитие на образованието и за законодателни инициативи в Европа за борба с екстремизма. "Новото законодателство ще предостави по-големи правомощия на съдебните инстанции за преследване на онези, които разпалват ненавист в обществото, по-ясно ще определи кое е расизъм и антисемитизъм и ще гарантира включване на програми за толерантност в учебните програми", посочва Блеър.
ЕСТП беше създаден в Париж през 2008 г. Дейността му включва наблюдение на ситуацията в Европа в областта на толерантността, изработване на предложения и препоръки до международни организации за подобряване на междурелигиозните и междуетническите отношения на континента. В статията на Блеър е цитиран доклад на Центъра "Кантор" в Тел Авив, според който 2014 г. е била една от най-наситените през последното десетилетие на антисемитски прояви