Полицейските служби на 33 страни членки на Интерпол вече обменят информация за чужденци, които посещават Сирия или Ирак с цел участие в джихад. Това беше една от ключовите теми на 83-тата годишна асамблея на организацията, която приключи днес в Монако, предаде Франс прес.
Инициативата за обмяна на информация за чуждестранните бойци е започнала през 2013 г., уточни Роналд Ноубъл от САЩ, професор по право, който е служил като генерален секретар на Интерпол в продължение на 14 години и приключва последния си мандат на тази среща на организацията. Всички страни членки на Интерпол, общо 190 на брой, имат достъп до тази информация, дори ако не са част от инициативата. Вече са били обменени 820 имена.
Лицата, заподозрени в радикализация, се намират в "червения списък" на Интерпол, обява за издирване в цял свят, така че полицията може лесно да ги арестува, когато пресичат границите. Независимо от това чуждестранните бойци, които пристигат в Ирак и в Сирия, притежават редовни паспорти които трудно могат да бъдат анулирани, подчертава Ноубъл, който предава поста на германския полицай Юрген Щок, пише БТА.
С появата на интернет работата на Интерпол се е променила радикално, улеснявайки обмена на информация. До 2000-та година обмена на информация е бил бавен, минавайки през 160-те бюра на Интерпол и през 2000 г. обмен на информация е бил извършен 2,7 милиона пъти. През 2013 г. са били разменени 17,5 милиона полицейски съобщения чрез сигурни интернет комуникации.
След атентатите от 11 септември 2001 г. Интерпол е създал и база данни за откраднати пътнически документи, които могат да бъдат използвани от терористи. В момента базата данни включва 43 милиона документа, като се консултира над 800 милиона пъти годишно. През 2013 г. цифровизираното полицейско сътрудничество е довело до ареста на 9 хиляди престъпници, шесткратно увеличение спрямо 2001 година, пише БТА.