Европейският парламент ще изслуша днес от 14.30 ч. българско време Кристалина Георгиева, предложена за заместник-председател на новата Европейска комисия и за комисар по бюджета и човешките ресурси.
Предвижда се Георгиева да отговори на над 45 въпроса в рамките на повече от три часа. Въпросите ще засягат бъдещите й отговорности и ще бъдат поставени от евродепутати от комисиите по бюджет, по бюджетен контрол и по правни въпроси. Според регламента представителите на Европейската народна партия ще могат да поставят 11 въпроса, групата на Социалистите и демократите - 10, на Европейските консерватори и АЛДЕ - по 5, на Европейската обединена левица, Европа за свобода и пряка демокрация и Зелените - по 4, а независимите депутати - два.
Задаването на въпрос може да трае до една минута, а отговорът следва да бъде не по-дълъг от две минути. Изслушването ще бъде излъчвано пряко в интернет на адрес https://elections2014.eu/bg/ new-commission/hearing/20140918HEA65210.
Оценката от изпита ще бъде съставена още тази вечер, но ще бъде съобщена на 9 октомври. Според договора за ЕС еврокомисарите се избират на основание на тяхната обща компетентност и ангажираност към европейската идея и измежду кандидати, чиято независимост е вън от съмнение. Еврокомисарите не могат да искат, нито да приемат инструкции от никое правителство, институция, орган, служба или агенция. Те се въздържат от всякакво действие, несъвместимо с техните функции или с изпълнението на техните задачи.
ЕК бива назначавана, след одобрение от ЕП, от Европейския съвет, който гласува с квалифицирано мнозинство. Комисията колективно е отговорна пред ЕП и той може да й гласува вот на недоверие. Ако бъде приет такъв вот на недоверие, еврокомисарите трябва да подадат колективно оставка.
Предвижда се между 9 октомври и 22 октомври, ако някой от предложените за еврокомисар не издържи изпита, да бъде насрочено ново изслушване. Възможно е в този срок ресорът на номинирания да бъде променен, или самият той да бъде заменен от правителството, което го е предложило.
В Страсбург на 22 октомври се очаква съставът на комисията да бъде гласуван от ЕП, а в следващите дни и от Европейския съвет в Брюксел. Ако процедурата удържи на тези срокове, новата комисия ще започне работа от 1 ноември.