Жан-Клод Юнкер ще бъде следващият председател на Европейската комисия

Getty Images/Guliver
share

Бившият премиер на Люксембург и бивш лидер на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, номиниран днес от европейските лидери за председателския пост на ЕК, е известен като ловък посредник, който е сърцето на европейския валутен съюз в  продължение на 25 години, посочва БТА.

Юнкер е единственият действащ европейски лидер от времето, когато се водеха преговорите в Маастрихт през 1991 г., поставили основите на единната европейска валута. Сега той ще бъде изправен пред сериозното предизвикателство да възвърне общественото доверие в процеса на европейската интеграция и да задържи ЕС заедно.

59-годишният Юнкер беше премиер на Люксембург в продължение на 19 години.

Юнкер беше начело на Еврогрупата в разгара на битката за спасяване на еврозоната от дълговата криза. Като лидер на Еврогрупата той ръководеше заседанията на министрите на финансите на страните от еврозоната в момент, в който те договориха спасителни планове за пет закъсали страни членки, затегнаха правилата за бюджетна дисциплина и договориха политика на икономии, пораждайки недоволство срещу ЕС в редица страни.

Като председател на ЕК Юнкер ще трябва да съживи най-влиятелната институция на блока, в която работят над 20 000 души, както и да направлява политически и икономически реформи, по които 28-те имат много различни позиции. Хора, работили със Юнкер, си задават въпроса как този понякога раздразнителен човек ще се справи с предизвикателството да управлява толкова голяма институция, в която има толкова много бюрокрация. Задачата му няма да бъде улеснена от британския премиер Дейвид Камерън, който по-рано днес го определи като "неподходящия човек, номиниран в неподходящо време за поста".

Юнкер е син на стоманолеяр, който е бил заставен принудително да влезе в нацистката армия след нахлуването на нацистите в Люксембург през 1940 г. Политическите и социалните възгледи на Юнкер са формирани от неговото поствоенно детство в семейството на християни и членове на синдикати. Бащата на Юнкер е синдикалист, а самият Юнкер става член на Христиансоциалната партия през 1974 г., допълва ДПА.

Пет години по-късно той се дипломира като юрист в Университета в Страсбург във Франция. Правителствената му кариера започва през 1982 г., когато е назначен за държавен секретар в правителството. Юнкер става финансов министър на Люксембург едва на 34 години.

В Европейската народна партия - европейската десница, Юнкер е по-скоро в лявото й крило. Той подкрепя идеята за въвеждане на национална минимална заплата за всички страни членки.

Юнкер дълго време беше противник на това, че Великобритания се ползва от правото да не прилага някои разпоредби на европейското законодателство в областта на трудовото право, като например лимита върху работните часове. Юнкер от дълго време е възприеман като духовен син на бившия германски канцлер Хелмут Кол.

Бившият премиер на Люксембург изпитва носталгия по онези дни, в които Европейският съвет, доминиран от големите страни членки, имаше по-малко власт и в ЕС преобладаваха методите на общностното управление. При тази система ЕК имаше единствено правото да инициира закони, отчитащи общите европейски интереси, страните членки и ЕП съвместно прилагаха законите, а Съдът на ЕС ги подкрепяше. Според Юнкер този институционален триъгълник е бил нарушен в последното десетилетие и е изгубил силата си."Европейската комисия изгуби влиянието си, което е лошо за общите интереси", заяви неотдавна той.

Бившият премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер се чувства горд и за него е чест да получи номинацията на Европейския съвет за председател на Европейската комисия, предаде Франс прес. "Горд съм и за мен е чест да получа днес подкрепата на Европейския съвет", написа днес той в акаунта си в Туитър. Бившият премиер на Люксембург беше кандидат за поста на дясната Европейска народна партия.

Водещи новини

Още новини