Месец преди изборите за Европейски парламент европейските медии обръщат все по-голямо внимание на предизборните платформи на партиите, участващи в изборите на национално ниво.
Водещият материал на френския вестник "Фигаро" е посветен на програмата на партията на бившия президент Никола Саркози Съюз за народно движение (СНД). Под заглавие "СНД атакува Шенген" изданието представя основните елементи на предизборната платформа на партията: борба с нелегалната имиграция, създаване на европейска агенция за Шенгенското пространство, начело с "европейски комисар за имиграцията", която да хармонизира визовата политика, обмена на данни и правилата за предоставяне на убежище. За държавите членки, които не успяват да се справят с прилагането на хармонизираните правила се предвиждат санкции и дори изключване от Шенген. СНД се обявява против присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, става ясно от публикацията във "Фигаро".
Германското списание "Шпигел" съобщава в онлайн изданието си, че по-малката консервативна партия в Германия
Християнсоциален съюз (ХСС), която е традиционен партньор на Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел, все повече се разграничава от проевропейската политика на правителството. Предизборната програма на баварската партия, отбелязва "Шпигел", е под надслов "Нашето "Да" за Европа съдържа едно голямо "Но"". "От шест раздела само в пъртия има похвални думи за "големия мирен проект" и "историческата мисия" на Общността. Останалото са критики", коментира "Шпигел". В публикацията се отбелязва, че в програмата на ХСС не е пропуснат и призивът за ограничаване на миграцията от България и Румъния, с който още при встъпването в длъжност на сегашното германско правителство председателят на ХСС Хорст Зеехофер предизвика ожесточен обществен дебат във Федералната република.
Сред изискванията на ХСС към Европа фигурира намаляването на броя на еврокомисарите до 14, отмяна на монопола на Европейската комисия върху законадателната инициатива в ЕС, повече съобразяване със спецификите на националните държави и на европейските региони, намаляване на европейския бюджет и премахване на британските финансови компенсации, както и разширяване на употребата на немския език в институциите на ЕС. Програмата на ХСС показва колко силно се е отдалечила партията от сестринския ХДС във възгледите си за Европа, коментира "Шпигел", като допълва, че сред кандидатите на ХСС за евродепутати фигурират имена на отявлени противници на еврокрацията в Брюксел.