Германските социалдемократи критикуват мерките срещу български и румънски имигранти

Getty Images/Guliver
share

Германски депутати разкритикуваха призивите на баварските съюзници на канцлера Ангела Меркел за по-строги закони за социалните помощи след отпадането от 1 януари на ограниченията за българи и румънци за работят в Германия, пише сайтът „Експатика”.

Християнсоциалният съюз (ХСС) очаква голям наплив от българи и румънци от догодина и изготви списък от предложения, които да ограничат отпускането на социални помощи на бедни имигранти. Сред мерките, които ще бъдат обсъдени на партийна среща през януари, има опити да се спрат всякакви плащания на социални помощи през първите три месеца от престоя на имигранти в Германия и по-строги наказания за измама при получаването на такива помощи, включително депортиране и отказ за бъдещо допускане в страната.

Членове на Германската социалдемократическа партия( ГСДП), която участва в новата широка управляваща коалиция на Меркел, осъдиха инициативата като опасна популистка. „Ако свирите такава мелодия, позволявате на крайнодесните екстремисти да танцуват”, заяви депутатът от ГСДП Михаел Хартман пред в. „Тагесшпигел”.

Зам.-председателят на ГСДП Айдън Огюз предупреди ХСС „да не създава обществени настроения срещу бедните с погрешни обобщения”. „Тези, които се държат сякаш хората от България и Румъния са бедни и се редят тук на опашка за социални помощи, не признават мнозината висококвалифицирани хора, които работят тук, например като лекари”, каза тя в изявление вчера, допълва БТА.

Държавният изследователски институт към Федералната агенция по заетостта счита, че броят на българите и румънците в Германия може да нарасне до между 470 000 и 550 000 души спрямо сегашните 370 000 души, от които около 10% са получили помощи за дългосрочна безработица тази година.

Водещи новини

Още новини