Европейският съюз е с отворени врати за асоциирането на Украйна и остава ангажиран с този процес. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в изказването си на срещата на върха на ЕС по Източното партньорство, която се провежда в столицата на Литва Вилнюс, съобщи в петък прессекретариатът на президентството.
"Ние сме приятели на Украйна, уважаваме напълно суверенния й избор, но вярваме, че бъдещето й е в политическото асоцииране и икономическата интеграция с ЕС", заяви държавният глава. Според него дългосрочните ползи от асоцииране с ЕС са безспорни, защото споразумението за това гарантира възможно най-добрата подкрепа за подобряване на украинската икономика, както и отваря път за модернизация и реформи. По думите на президента гражданското общество в Украйна е дало ясен знак, че осъзнава важността на процеса на асоцииране и какво той ще донесе за икономическата стабилност, върховенството на закона и икономическото развитие на страната.
Във връзка с днешното парафиране на споразуменията за асоцииране на Молдова и Грузия президентът изтъкна, че въпреки външния натиск, пред който са се изправили тези две страни, "те ясно са показали ангажираност към европейските ценности и принципи и политическа воля да реформират икономиките си и да изградят модерна демокрация". "България подкрепя подписването на споразумение за асоцииране с Молдова и Грузия преди края на мандата на настоящата Европейска комисия и вярваме, че това е правилният начин да покажем нашата солидарност", допълни държавният глава.
Президентът посочи, че Източното партньорство не се отнася само до развитието на икономиката и демокрацията, а е насочено преди всичко към гражданите и укрепването на връзките между тях "чрез падането на бариери и изграждането на мостове". Свободното движение на хора, стоки и капитали е най-голямото достижение на ЕС и що се отнася до източните ни партньори, насърчаването на мобилността и облекчаването на визовия режим са ключови цели, заяви още държавният глава.