Германците ще решават важните европейски въпроси на референдум

share

Партиите, участващи в преговорите за сформиране на правителство в Германия са се споразумели, че Федералната република би трябвало да организира референдуми по важни решения за политиките на ЕС, които засягат прехвърлянето на правомощия към Брюксел или германското финансиране на европейско ниво, предаде Ройтерс.

В документ, съгласуван между консерваторите на Меркел и социалдемократите, с чието съдържание агенцията се е запознала, се посочва, че "населението трябва да се произнася пряко по решения от специална важност за европейските политики". Документът уточнява, че това би трябвало да се прилага най-вече при присъединяването на нови страни членки, когато важни правомощия се прехвърлят на Брюксел или когато се предоставя германско финансиране на европейско ниво. В изработването на документа са участвали работните групи на двете партии по вътрешната политика, оглавявани от вътрешния министър Ханс-Петер Дитрих от Християнсоциалния съюз (ХСС) и Томас Оперман от Германската социалдемократическа партия (ГСДП).

Съгласуваният текст ще бъде представен утре на по-голяма група от политици, оглавявана от канцлера Ангела Меркел. Групата договаря политическите компромиси между консерваторите и социалдемократите с оглед съставянето на правителство на "голямата коалиция". Генералният секретар на ГСДП Андреа Налес потвърди пред Ройтерс подкрепата на социалдемократите за документа, но изрази несигурност дали той ще бъде приет с консенсус от двете партии в консервативния блок - Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел и баварския му партньор ХСС. Заместник-председателят на парламентарната група на ХДС Гюнтер Крингс действително заяви
пред Ройтерс, че ХДС не подкрепя идеята за организиране на референдуми в Германия, тъй като това би застрашило парламентарната демокрация.

Макар че може и да не бъде одобрен на по-високо политическо ниво, документът сигнализира за нарастващото притеснение сред германските политически партии от баланса на отношенията между Федералната република и Европейския съюз. Конституцията на Германия поставя много препятствия пред организирането на референдуми, тъй като навремето Хитлер е дошъл на власт точно след допитване до народа, отбелязва Ройтерс. В пика на кризата в началото на миналата година германският конституционен съд в Карлсруе определи граници за трансфера на правомощия от Берлин към европейските институции и предизвика дебат дали не е време за промяна във федералната конституция.

Водещи новини

Още новини