ЕК не одобрява намеренията на българското правителство да либерализира тютюнопушенето

share

Законите, ограничаващи пушенето, и създаващи места без тютюнев дим, са по-популярни, това каза пред български журналисти в Брюксел еврокомисарят по здравеопазване Тонио Борг. Въпросът за регулирането на средата за пушене е от компетенцията на националните правителства в Европейския съюз и Европейската комисия не може да се намесва, обясни той.

"В миналото сме изразявали одобрение за различни мерки в тази област. ЕК поощрява не твърде либералните, а стриктните закони за тютюнопушенето. Във всички страни - членки има закони за средата без тютюнев дим. Политиците трябва да знаят, че тези закони са популярни. Гражданите одобряват законите за среда без тютюнев дим. А когато една мярка е популярна, тогава естествено политиците я прокарват", посочи еврокомисарят Тонио Борг.

"Пасивното пушене също е проблем. Има страни, в които пушенето е забранено дори на някои открити места като детски площадки, например, или пък в кола, в която има деца. Така че тенденцията е не да бъдем по-либерални, а по-стриктни в тази област, за да защитим хората, които не искат да пушат", обясни еврокомисарят по здравеопазването.

"В момента сме се концентрирали върху директивата за тютюна. Предлагаме две неща, които се надявам да бъдат одобрени. По-голямата част от националните правителства одобряват директивата. Тя предлага първо, тютюнът да изглежда като тютюн, а не като парфюм или бонбони. И второ, характерният вкус на тютюна да бъде запазен. Така, включването на допълнителни вкусови съставки, ще бъде забранено. Повтарям – не всички вкусове, тъй като знам, че в България някои хора казват, че към тютюна, няма да може да се добавя захар. Не това е целта. Нашата цел ще бъде - да забраним характерните вкусове, като мента и ванилия, тъй като нашето проучване показва, че те имат ефект на привличане", каза еврокомисар Тонио Борг.

"В директивата правим нещо, което ще бъде задължително. Например, илюстрованите предупреждения ще станат задължителни. Въпреки че все още има дискусии по въпроса, предлагаме голяма част от двете страни на кутиите за цигари да бъде покрита с предупреждения под формата на текст и образи. Това няма да бъде препоръчителен, а задължителен закон – страните ще трябва да го прилагат. Разбира се, ще дадем дълъг преходен период – между 18 месеца и 3 години, в някои случаи. Така, никой няма да бъде изненадан от директивата, а тя ще ни помогне да постигнем целта си да намалил броя на пушачите с 2% за 5 години. Това означава 2,4 милиона пушачи по-малко. Разбира се, ако постигнем по-добър процент, ще бъде още по-добре", каза еврокомисар Тонио Борг.

Европейската комисия обяви преди дни, че не одобрява намеренията на българското правителство да либерализира забраната за тютюнопушене на закрити обществени места.

Водещи новини

Още новини