ЕС: САЩ ни върна в Студената война

share

Европейският съюз заяви, че е отправил запитване към американските власти относно твърденията за шпиониране на европейски институции и очаква отговора им, предаде АФП.

„Свързахме се незабавно с американските власти във Вашингтон и Брюксел и ги уведомихме за появилата се печата информация. Те казаха, че ще проверят достоверността на публикуваната информация и ще ни отговорят”, посочи в комюнике Европейската комисия с уточнението, че на този етап няма да коментира повече
въпроса.

Германското сп. „Шпигел” съобщи, че ЕС е сред „мишените” на американската Агенция за национална сигурност (АНС), обвинена в шпиониране на глобалните електронни комуникации в рамките на програма „Призма”. Списанието се позовава на поверителни документи, до които е получило достъп отчасти благодарение на бившия американски консултант на АНС Едуард Сноудън, който е в основата на разкритията за „Призма”.

В един от документите - от 20 септември 2010 г., с гриф „строго секретно” - АНС описва как е шпионирала дипломатическото представителство на ЕС във Вашингтон. Не става дума само за микрофони, поставени в сградата, а и за проникване в компютърната мрежа, което давало възможност да се чете електронната поща и вътрешни документи.

Вчерашното съобщение на „Шпигел”, че АНС шпионирала представителствата на ЕС във Вашингтон и Ню Йорк, както и централата на Европейския съвет в Брюксел, предизвика буря от негодувание сред висшето ръководство на съюза. Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц каза, че е „дълбоко обезпокоен и шокиран от твърденията за шпиониране от страна на американските власти на офисите на ЕС”.

„Ако твърденията се докажат, това ще е изключително тежък проблем, който ще навреди значително на отношенията между ЕС и САЩ”, каза Шулц и настоя за „пълно изясняване и експедитивно предоставяне на допълнителна информация от американските власти”.

Германският министър на правосъдието Сабине Лойтхойcер-Шнаренбергер заяви, че твърденията за подслушване на представителствата на ЕС от американското разузнаване й напомнят на „методите, използвани от враговете по време на Студената Война”, отбелязва БТА.

По думите на Лойтхойcер-Шнаренбергер е „непонятно, че нашите приятели в САЩ виждат европейците като врагове”. Подобна гледна точка изрази и изпълнителният секретар на парламентарната група Германската социалдемократическа партия (ГСДП) в Бундестага Томас Оперман, допълва ИТАР-ТАСС. „Държавата няма право да предприема всичко, което може да бъде осъществено от техническа гледна точка. Но изглежда, че именно с това са се занимавали САЩ без значение дали става дума за враг или за приятел”, заяви той.

Правосъдният министър призова за „незабавен и изчерпателен” отговор от правителството на САЩ във връзка с публикацията, че АНС подслушва разговорите на чиновници в ЕС и месечно следи до 500 милиона телефонни и интернет съобщения на жители на Германия. Според седмичника „Шпигел” електронният шпионаж в Германия е сравним по мащаби със шпионирането на страни като Ирак, Китай или Саудитска Арабия. Списанието привежда статистика, според която АНС следи на ден до 20 милиона телефонни разговори и около 10 милиона интернет връзки във федералната република.

Според „Шпигел” американски разузнавачи са проникнали в компютърните и телефонните мрежи на три здания: представителствата на ЕС във Вашингтон и в ООН, и в брюкселската централа на Европейския съвет. В последната се свикват срещите на върха на ЕС, на които държавните и правителствени глави от съюза обсъждат и вземат ключови решения, включително в областта на икономиката и външната политика, посочва Дарик.

Водещи новини

Още новини