Италианските вестници "Кориере дела сера", "Стампа" и "Република" пишат, че днес основните политически сили в Италия организират последни предизборни митинги. Берлускони е в Неапол, лидерът на Демократическата партия Пиерлуиджи Берсани е в Рим.
Там е митингът и на Движение "Пет звезди" на комика Бепе Грило. Много неяснота има в навечерието на вота, отбелязва "Кориере дела сера". Берсани се притеснява, че доверието в центристката коалиция на Марио Монти спада и това ще провали плановете му за коалиционно споразумение с нея. Същевременно страховете нарастват, че Грило със своите антиевропейски и популистки идеи успява да увеличи подкрепата и дори се твърди, че изпреварва Берлускони. В Италия обаче резултати от допитвания до общественото мнение не се публикуват 15 дни преди вота, така че нищо не е сигурно.
"Кориере дела сера" добавя, че големите губещи от сегашната предизборната кампания са всъщност италианските младежи, сред които безработицата се е увеличила до 37 процента - рекорд от 1992 г. Водещите коалиции не обещават нищо на младите. Така поне след това те няма да бъдат упреквани, че не са спазили обещанията към тях. Младите италианци под 30 години гледат на предизборната кампания като на версия на танца Гангнам стайл, в която водещите политически формации правят какво ли не, за да привлекат вниманието на прожекторите, а младите ги наблюдават през прозорче и публикуват гневни коментари в социалните мрежи.
Френският в. "Фигаро" отбелязва, че в голямото предизборно меле Марио Монти губи ореола, който имаше като премиер технократ на Италия. Изданието подчертава, че Монти не успя да се наложи в политиката, но това се дължи и на неприятните спомени от политиката му на икономии, която целеше да намали дълга на Италия от 2 трилиона евро. "Фигаро" цитира в друга публикация бившия италиански
външен министър Франко Фратини - сочен за следващ генерален секретар на НАТО - че Монти ще остане политик, който не може да бъде пренебрегнат в италианския политически пейзаж.
В трета статия "Фигаро" предупреждава, че ЕС може да се превърне в изкупителна жертва на италианските избори. Три политически сили - на Берлускони, на Грило и Северната лига засилиха антиевропейската реторика и се обявиха срещу намесата на някои германски политици в предизборната кампания. Тези три сили със своите антиевропейски изявления ще съберат заедно между 40 и 45 процента от гласовете на италианците, което е повод за притеснение за Европа.
Британският в."Индипендънт" посочва, че изборите ще се състоят в момент, в който Италия преживява най-продължителната рецесия от 20 години. Данъците са се покачили и са влошили ефекта от мерките за икономии, а икономиката отчита най-голямото свиване за последните 12 години. На Италия й е писнало от нейните лидери и в навечерието на изборите милиони все още не знаят за кого ще гласуват, отбелязва вестникът. Това само може да помогне на Силвио Берлускони да се върне във властта въпреки дългия списък от корупционни обвинения и скандали, в които е замесен. В друга статия вестникът акцентира върху движението на Бепе Грило, което разчупва традиционното и дълбоко вкоренено раздвоение на италианския политически пейзаж. Грило привлече гласове както от левицата, така и от десницата. Той постави въпроса за членството на Италия в ЕС и поиска референдум за еврото. За народ, който се връща винаги към Берлускони, както "кучето се връща към повръщаното си", Грило е нещо шокиращо ново, посочва британският вестник.
Програмата на Грило е насочена към въпроси, които интересуват всяко италианско семейство - транспорт, държавна собственост върху водните ресурси, икономическо развитие, безплатен интернет за всички, зелена революция. Програмата на Грило няма нищо от грозния
расизъм на Северната лига. Хората на Грило заплашват да прогонят с бейзболни бухалки не имигрантите, а престъпните политици, отбелязва британският вестник.
Според "Гардиън" Берлускони, който се върна в политиката с още по-абсурдни обещания, намери своя истински популистки противник в лицето на Бепе Грило. Грило пълни площадите из цяла Италия и произнася тиради срещу политическата класа, която обещава да измете от властта. Той е политически демагог, който отказва да се яви по телевизията и възхвалява демократичната власт на интернет. Програмата на Грило е почти изцяло негативна - той обещава да отмени всички закони, които са създали скъпоструващата на Италия корумпирана политическа каста, радваща се на големи привилегии благодарение на абсурдно недемократичния италиански избирателен закон. Но това не е програма за управление, а за антиуправление. На теория Грило и Берлускони са заклети врагове, но на практика те са двете лица на популистката монета, която в Италия вече наричат със събирателното име Грилоскони.
Според в. "Ню Йорк таймс" успехът на Движение "Пет звезди" на Грило е лесно обясним. То заложи на отвращението на гласоподавателите от политическата класа, тоест от крайностите и скандалите в партията на Берлускони, от повишените от Монти данъци и закостенялото мислене на демократите, които също са опетнени от скандали. Вестникът посочва, че се очаква рекордно ниска избирателна активност, което прави изхода от изборите неясен. Успех на партията на Грило може да произведе парламент, неспособен да взима решения, а това ще породи нова бъркотия на световните пазари.