Войната между Израел и "Хамас" унищожи палестинската икономика и доведе до това почти цялото население в Газа да живее в бедност, като индексите за качество на живот се върнаха на равнището си отпреди 70 години, заяви днес Програмата на ООН за развитие, цитирана от Ройтерс.
В началото на изследване на социоикономическите последствия от войната Чисоте Ногучи от Програмата на ООН за развитие (ПРООН) заяви, че икономиката на палестинските територии - ивицата Газа и окупирания от Израел Западен бряг, в момента е 35% по-слаба, отколкото е била миналата година преди офанзивата на Израел.
Според някои оценки нивото на бедност в Газа наближава 100% в резултат на всички разрухи, а безработицата стига 80 на сто, каза тя.
"Държавата Палестина преживява безпрецедентни премеждия", съобщи тя по време на пресконференция в Женева.
"За Газа развитието се връща назад с около 70 години до 1955 г.", подчерта Ногучи.
Дори и при оптимални условия, при запазване на сегашните нива на международна помощ, ще е необходимо поне едно десетилетие, за да се възстанови икономическото производство до предвоенните нива, каза тя.
Войната, започната от Израел след нападенията на "Хамас" на израелска територия на 7 октомври миналата година, при които загинаха около 1200 души, доведе до огромни разрушения в ивицата Газа.
Училища, болници и друга основна инфраструктура бяха изравнени със земята. По данни на министерството на здравеопазването в Газа близо 43 000 палестинци са били убити.
В доклада се посочва, че около 3,3 милиона палестинци, от които 2,3 милиона в Газа и 1,5 милиона деца, се нуждаят от спешна хуманитарна помощ.
Очаква се разходите за възстановяване на повредената инфраструктура да достигнат 18,5 милиарда долара, което е почти целият годишен брутен вътрешен продукт на палестинските територии през 2022 година.
Войната е нанесла също толкова тежки поражения на образователната система, се казва още в доклада, като към края на септември 625 000 ученици в Газа нямат достъп до образование, а по 93% от училищните сгради са нанесени сериозни щети.
Подобно е положението и в здравеопазването. Общо 986 здравни работници са били убити до края на септември, а по-малко от половината от центровете за първична медицинска помощ са функционирали частично, отбелязва БТА.