Стотици пейджъри се взривиха почти едновременно по цялата територия на Ливан и в части от Сирия днес. Загинаха най-малко осем души, включително членове на "Хизбула" и дете, а иранският посланик в Ливан беше ранен, съобщиха властите и ливанското шиитско движение, цитирани от Асошиейтед прес.
За взривовете, които приличат на сложна дистанционна атака, при които бяха ранени и над 2750 души, беше обвинен Израел, като това се случва в условия на високо напрежение по израелско-ливанската граница, отбелязва АП. Израелската армия отказа да коментира.
Ливанският здравен министър Фирас Абиад каза, че 200 от ранените са в критично състояние.
Иранската официална осведомителна агенция ИРНА съобщи, че посланикът на Иран в Ливан Моджтаба Амани също е бил ранен от взривил се пейджър и е получил повърхностни наранявания, за които е получил лечение в болница.
На снимки и кадри от южните предградия на Бейрут, разпространени в социалните мрежи и местните медии, се виждат хора, лежащи на паважа с рани по главите или по телата близо до джобовете на панталоните си.
Лидерът на "Хизбула" шейх Хасан Насралла е предупреждавал членовете на групировката да не носят мобилни телефони, тъй като те могат да бъдат използвани от Израел за проследяване и нанасяне на целенасочени удари.
Ливанското Министерство на здравеопазването се обърна с призив към всички болници да бъдат в готовност да приемат спешни случаи, а също и към всички притежатели на пейджъри да избягват да използват безжичните устройства.
Фоторепортери на Асошиейтед прес от мястото на събитието съобщиха, че спешните отделения са претоварени от пациенти, много от които са с наранявания по крайниците, като някои са били в тежко състояние.
По данни на ливанската Национална новинарска агенция (ННА) болниците в Южен Ливан, долината Бекаа на изток и в южните предградия на Бейрут приканват хората да даряват кръв от всички групи. Всички тези райони са известни със силното присъствие на "Хизбула".
ННА посочи, че в южните столични предградия и на други места "пейджърите са били взривени чрез сложна технология, като се съобщава за десетки ранени".
Когато се нагреят прекалено, литиевите батерии могат да започнат да пушат, да се стопят и дори да се запалват. Зареждаемите литиеви батерии се използват в редица потребителски стоки, от мобилни телефони през лаптопи до електрически коли. Температурите на горене на литиеви батерии могат да достигнат до 590 градуса по Целзий.
Всичко това се случва в обстановка на засилено напрежение по границата между Ливан и Израел. Ливанското шиитско движение "Хизбула" и израелските сили от повече от 11 седмици влизат в почти ежедневни бойни стълкновения помежду си на фона на войната между Израел и съюзника на Хизбула "Хамас" в Газа.
Боевете взеха стотици жертви в Ливан и десетки в Израел и прогониха от домовете им десетки хиляди хора от двете страни на границата. Днес Израел обяви, че спирането на нападенията на Хизбула на север, за да могат жителите на тези райони да се приберат по домовете си, вече официално е една от целите на войната.
Израел в миналото е ликвидирал бойци на ливанското шиитско движение чрез минирани мобилни телефони, а според мнозина тъкмо Израел стои зад атаката с компютърния вирус "Стъкснет" срещу иранската ядрена програма през 2010 г., отбелязва БТА.