Израел е основна тема по четири линии в западната преса днес - все по-отявленото отдръпване на световните сили от министър-председателя Бенямин Нетаняху заради нарастващия брой на цивилни палестински жертви в ивицата Газа, протестите срещу премиера в собствената му държава, неговата операция от херния и подновяването на преговорите за спиране на огъня в анклава.
Нетаняху е подложен на нарастващ натиск и у дома, и в чужбина поради начина, по който води войната с радикалната палестинска групировка "Хамас"", посочва американският в. "Ню Йорк таймс".
Той беше изправен пред огромно изпитание за властта си вчера, когато пред израелския парламент се събраха десетки хиляди хора в очерталия се като един от най-масовите протести с искане за предсрочни избори от началото на конфликта с ислямисткото палестинско движение "Хамас" на 7 октомври миналата година, пише изданието.
То отбелязва, че на някои от плакатите, издигнати от демонстрантите, се е призовавало за "незабаванто отстраняване" на премиера, а на други е гласяло "Онези, които чупят, не могат да са тези, които ще поправят". "Ню Йорк таймс" посочва, че протестът в Йерусалим е дошъл ден след демонстрациите на хиляди израелци в Тел Авив, където лозунгът е бил "Сделка за заложниците сега!"
Американският вестник цитира 25-годишния студент Елад Драйфус, според когото да протестираш срещу собственото си правителство по време на война е трудно решение, но в същото време "ако управляващите не са способни да понесат своята отговорност, нещо трябва да се промени".
"Ню Йорк Таймс" обръща внимание на факта, че протестите в Йерусалим, които са планирани до сряда включително, се организират точно в момента на възобновяването на преговорите на четири очи в Кайро за възможността да бъде спрян огънят и да бъдат освободени държаните от "Хамас" заложници. Вестникът се позовава и на говорителя на палестинската групировка Басем Наим, обявил, че движението не е изпратило делегация в египетската столица.
По думите на други демонстранти за американския вестник пред Кнесета (израелския парламент) образуваният палатков лагер може да остане и за повече дни. "Смятам, че Израел се намира в най-трудния момент от своята история. Имаме нужда от правителство, което да работи за добруването на нацията, а не за политическите и личните интереси на премиера", заявява предприемачът Моше Радман, който участва в организацията на протестите.
"Ню Йорк Таймс" припомня, че близки съюзници на Израел като САЩ се отнасят критично към постоянно увеличаващия се брой на цивилните жертви в крайбрежната територия и са призовали Нетаняху да допусне по-голям обем хуманитарна помощ в ивицата, където върлуват смърт и глад. От друга страна редица израелци отдават първостепенна важност на освобождаването на заложниците.
Нетаняху, който снощи бе успешно от херния, се е срещнал със семейства на военнослужещи в Йерусалим, посочва в. "Ню Йорк Таймс", който цитира и думите на премиера от вчерашната му пресконференция: "Направих всичко, за което имам власт, и ще продължа да правя всичко, за да бъдат освободени заложниците". Изданието поставя фокус и върху факта, че операцията на министър-председателя е дошла във важен момент, пише БТА.
Според друго американско издание - "Вашингтон Пост", извежда като акцент засилилото се още повече напрежение между израелския премиер и американския президент Джо Байдън след гласуването миналата седмица на резолюцията на ООН за "незабавно прекратяване на огъня в Газа". В редакционен коментар вестникът разсъждава върху това как САЩ и Израел могат отново "да минат на една вълна".
"С изтичането на половин година от началото на войната в Газа се появяват пукнатини в някога недвусмислено единния фронт на Израел и Съединените щати, а междувременно гладът е сграбчил цивилното население на анклава, което вече е платило с болести и смърт ужасна цена за разселването си", пише изданието, което е на мнение, че ако Байдън и Нетаняху "не преодолеят различията си, като нещо подобно на печеливш от ситуацията се очертава само и единствено групировката "Хамас", която всъщност започна тази война на 7 октомври". Според гледната точка на "Вашингтон пост" Нетаняху трябва "да чуе какво му говори Байдън", за да не бъде застрашена стабилността на целия регион.
Трето американско издание - "Уолстрийт Джърнъл", отваря темата за обмена на разузнавателна информация между Вашингтон и Израел, който е породил критики. Вестникът поставя въпроса дали това сътриднечство има пръст в задълбочаването на хуманитарната криза в Газа.
"Уолстрийт Джърнъл" говори за "тайно споразумение, по силата на което се разширява обменът на разузнавателна информация между САЩ и Израел след нападението на "Хамас" на израелска територия на 7 октомври". Този секретен меморандум е "довел до нарастване на безпокойството във Вашингтон за това дали въпросната информация допринася за смъртта на цивилни", твърдят за изданието запознати по темата. Според източника на американския вестник съществуват опасения, че "не са много независимите наблюдатели, които биха потвърдили, че предоставената от САЩ разузнавателна информация не се използва за израелски удари в Газа, които ненужно убиват цивилни и повреждат гражданска инфраструктура".
От друга страна британският вестник "Гардиън" стига до следния извод, изведен в заглавие на анализ на Саймън Тиздал: "Изолиран отвън и разкъсан отвътре, Израел трябва да се изправи лице в лице със страха си - палестинска държава".
Авторът също акцентира върху достигналите критична точка отношения между САЩ и Израел, които са от стратегическо значение за региона. "Байдън и Нетаняху почти не си говорят", отбелязва Тиздал, който посочва, че "носителят на саморазрушението", както той нарича израелският премиер, контрира всяко действие на американския президент.
Кореспондентите на "Гардиън" в Йерусалим - Джейсън Бърк, и в Газа - Малак Тантеш, пишат, че Газа е напът да се превърне в "Могадишу на Средизноморието", визирайки столицата на Сомалия, където "властват анархия и престъпност".
"Газа е изправена пред задълбочаваща се анархия, тъй като последните остатъци от гражданския ред се разпадат, оставяйки вакуум, който все повече се запълва от въоръжени банди, влиятелни семейни кланове и престъпни организации", пише британският вестник, основавайки се на "десетки интервюта с високопоставени служители, експерти и местни хора".