„Израел не воюва с палестинския народ. Границата е много тънка, защото тези бойци нямат униформи или отличителни знаци. Дори щабът на „Хамас” се намира в гъсто населен район между две училища, болница и детска градина. Защото знаят, че е много трудно една такава сграда да бъде атакувана. „Хамас” използват цивилните граждани. Те живеят в много лоши условия - в Газа няма свобода на словото”.
Това коментира в подкаста на Дарик „В тренда” Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет у нас.
Той заяви, че „Хамас” не е териториално освободително движение, а ислямистко. „Основната му цел е налагане на ислямска власт във всички територии, които някога са били част от така наречения Халифат. По своя характер и разбирания групировката не се различава много от „Мюсюлмански братя” в Египет, „Ал Кайда” в Пакистан и „Ислямска държава” в Ирак и Сирия”, добави Делчев.
„Хамас” вярва, че Израел не трябва да съществува. За тях всеки един израелец и евреин по света е цел и войник”, обясни той.
Според него ябълката на раздора е, че тук говорим за хора, които не искат просто промяна на политика, не искат основаване на друга държава, не са готови да седнат на масата за преговори.
„Когато ти виждаш едни хора, които влизат и убиват майки с деца и възрастни хора, няма как да ги защитиш. Няма как да кажеш, че това е окей, защото е част от еди-какво-си. И знам, те ще кажат, че и Израел понякога са го правили. И тук отговорът е да, но Израел не се крие и си има своята армия. Това не беше удар срещу военни. Той беше преднамерено насочен към цивилно население - с цел да всее страх и ужас в хората”, разказа Максим.
Според него виновните трябва да бъдат наказани. „Няма как да бъде оставено без последствия за извършителите, защото това ще означава една държава като Израел да отвори вратите си за всеки, който иска да убива. Това няма как да се случи. Аз лично се надявам, какъвто и да е отговорът на страната, той да доведе до възможно най-малко цивилни невинни жертви”, сподели още той.
Максим Делчев обясни, че в момента помагат на израелските туристи у нас. „Поради намалелите полети им е трудно да се върнат. Някои от тях са извикани дори и като резервисти", допълни той.
По думите му голяма част от българското общество реагира адекватно на случилото се. „Надявам се този конфликт да не влезе в тези коловози на разделение”, посочи председателят на Централния израилтянски духовен съвет у нас.