Хиляди мъртви риби са открити на брега на река в Южен Ирак - инцидент, който може да е свързан с последиците от сушата в тази пустинна страна, отбелязва Франс прес, цитирано от БТА.
На снимки, направени днес, се виждат хиляди малки риби, изхвърлени на брега на реката в района на Ал Маджар ал Кабир, в югоизточната част на страната. Граничещият с Иран регион е известен с блатата си, подхранвани от река Тигър.
Екоактивистът Ахмед Салех Нима смята, че причината е в повишаването на средната температура, което води до повишено изпарение и "малък дебит на водата". В резултат на това във водата "липсва кислород и се увеличава солеността".
Според ООН Ирак е една от петте страни в света, които са най-силно изложени на някои последици от изменението на климата. Сушата става все по-сериозна през последните четири години.
Причината за нея се крие в липсата на валежи, необичайно високите температури. Според властите обаче тя се дължи най-вече на язовирите, построени нагоре по течението на реката от Турция и Иран. Тези язовири са довели до драстично намаляване на дебита на реките надолу по течението в Ирак.
Ходр Абас Салман, директор на местния отдел за блатата към Министерството на околната среда в провинция Мисан, участва днес в инспекционна мисия на мястото, където са умрели според него няколко риба. Според анализите "нивото на кислород (във водата) е нулево, в допълнение към увеличаването на нивото на соленост", заяви той. В тези води живеят девет вида риба, която "продължава да умира".
Проби от рибата и водата ще бъдат анализирани, за да се "определи дали има или няма химикали", каза още той.
Равнището на соленост на водата е такова, че тя "не може да се използва дори за селскостопански цели", подчерта той. Има опасност и от нарастване на токсичността на водата, която да проникне в земята. "Всяко мъртво животно гние. Това увеличава нивото на замърсяване", предупреди Салман.
През 2018 г. подобно явление засегна централната провинция Вавилон. Тогава рибовъди откриха хиляди мъртви шарани. Причините не бяха установени, като някои предполагаха вирус, а други - химикали.