Израелският премиер Бенямин Нетаняху днес защити предложението за промени в съдебната власт, но също така даде знак, че може и да бъдат внесени промени в законопроекта, за който критици твърдят, че ще навреди на демокрацията и на независимостта на съдилищата, съобщава БТА.
Политикът ветеран, срещу когото се води дело по обвинения в корупция, които той отхвърля, се върна на власт през декември начело на националистическо и религиозно правителство. Един от първите ходове на Нетаняху беше внасянето на законопроект, който, ако бъде приет, ще ограничи правомощията на Върховния съд да се произнася по решения на правителството или закони, приети от Кнесета (израелския парламент). Освен това този закон би засилил влиянието на политиците при избора на съдии.
В свой видеоотговор на сериозните критики от страна на председателката на Върховния съд Естер Хают Нетаняху заяви, че в законопроекта биха могли да бъдат внесени поправки, но критиците преувеличават промените, които той предвижда. "Когато някой каже, че една малка корекция би довела до разпад на демокрацията, това не е просто фалшив аргумент, а аргумент, който не позволява да бъде постигнато каквото и да било разбирателство, което трябва да бъде постигнато чрез съдържателни обсъждания в израелския Кнесет", каза той.
Хают вчера заяви, че ако бъде приложена в сегашния си вид, реформата ще компрометира независимостта на съдебната система.
Поддръжници на закона отдавна обвиняват Върховния съд в превишаване на правомощията и елитарност. Те твърдят, че промените ще възстановят баланса между властите. Критици твърдят, че има риск законопроектът да насърчи корупцията, да навреди на правата на малцинствата, да компрометира Израел в правни разследвания в чужбина и да отблъсне инвеститори. През последната седмица се състояха няколко протеста и за утре се планира провеждането на още демонстрации.