Саудитска Арабия и Мароко отрекоха информацията в медиите, че са използвали шпионския софтуер "Пегас", съобщи БНР.
По-рано през седмицата международно журналистическо разследване показа, че с помощта на програмата са били подслушвани стотици журналисти и опозиционери в множество страни, а във Франция прокуратурата се задейства след публикациите, че потенциална мишена за следене е бил и президентът Макрон.
Скандалът избухна след доклади, че шпионският софтуер "Пегас" на израелска фирма има възможност за отдалечен достъп до смартфони, а клиентите са били различни правителства. Френският президент Макрон нареди поредица от разследвания след съобщенията на „Монд“, че телефонът му е бил в списък на потенциални обекти за следене от Мароко с помощта на "Пегас".
Мароко обяви, че също ще започне разследване заради тези твърдения, които квалифицира като безпочвени. Рабат отрича да е купувал или прилагал програмата. Саудитска Арабия също определи като неоснователни информациите, че е използвала софтуера за наблюдение и подслушване. Кралството не одобрява подобни практики, подчертаха властите в Рияд. За повече рестрикции за подобни технологии се обяви германският канцлер Ангела Меркел.
"Смятам, че е важно софтуерът, създаден за определени ситуации, да не попада в грешни ръце. Затова са необходими ограничения с условието, че такъв софтуер не трябва да се продава на страни, в които не може да бъде гарантиран съдебен надзор", каза Меркел.
Правото на използване на системата се предоставя на държави и правителствени агенции със специално разрешение от израелското правителство.
Междувременно прокуратурата в Унгария обяви, че е започнала разследване за незаконно подслушване във връзка с шпионския софтуер "Пегас", за който 17 световни медии публикуват от няколко дни серия от разкрития. Разследването в Унгария е предизвикано от две оплаквания - на политик и на друг гражданин.