Забравете петрола и оръжията. Ваксините срещу коронавирус се очертават като новата предпочитана "валута" в Близкия изток.
Отварянето на икономиката в Израел, в съчетание със съмнителна сделка за освобождаване на пленници със Сирия и пристигането на пратка ваксини в ивицата Газа, показват как разполагащите с достъп до ваксините имат политическа власт в смутния регион.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е начело на тази тенденция, залагайки надеждите си за преизбиране на успеха на кампанията си да ваксинира пълнолетните израелци. В същото време той предлага награди на тези, които се ваксинират, и наказания на тези, които не го правят.
Израел оглави класацията за най-бърза ваксинационна кампания в света и е инжектирал поне една доза на над половината от своите 9,3 милиона жители и изискваните две дози на около една трета за по-малко от два месеца. Противно на дългите чакания в Европа и САЩ, ваксините са достатъчно и са налични почти при поискване за всеки желаещ. Клиники дори предлагат безплатна храна и капучина за убеждаване на колебаещите се.
Усилията на Нетаняху изглежда най-после дават плод и броят на новозаразени и тежко болни от новия коронавирус бележи спад. Това позволи на правителството вчера да отмени редица ограничения, да отвори наново магазини, молове и много училища след продължило два месеца затваряне. В близките седмици се очаква всички училища и ресторанти да отворят, тъкмо навреме за изборите на 23 март.
"Нещата се нагласят подходящо за него във времето", каза Гидеон Рахат, политолог в израелския Еврейски университет.
Друг въпрос е дали това е достатъчно за отклоняване на вниманието от протичащото съдебно дело за корупция и причинените от пандемията икономически щети.
Много ще зависи от това как Нетаняху ще определя темите на дневен ред, каза Рахат. "Той ще говори за ваксините през цялото време", добави той, докато други ще наблегнат на грешките му през последната година.
Стотици хиляди души загубиха работата си и фирмите си в редица локдауни и обществеността е ядосана на неспазването на ограничителните мерки от ултрарелигиозната общност, която е един от основните политически съюзници на Нетаняху. Мнозина смятат, че Нетаняху е изчакал твърде дълго преди да затвори главното летище на страната, което е позволило на силно заразни варианти на вируса да засегнат неваксинираните.
Придържайки се към сценария си, Нетаняху в събота разкри програмата си за "зелен пропуск", който ще позволи на изцяло ваксинираните да присъстват на културни прояви, да пътуват с международни полети и да посещават ресторанти и фитнес зали. Тези услуги и удоволствия ще останат недостъпни за неваксинираните.
"Призовавам всеки, който не се е ваксинирал, да отиде да се ваксинира. Ще получите Зеления пропуск, който ще ви донесе ползи", каза Нетаняху при посещение на фитнес зала в Тел Авив.
Израел е подложен на международни критики за това, че до голяма степен е изключил от ваксинационната кампания палестинците на окупирания Западен бряг и в ивицата Газа.
Твърди се обаче, че Нетаняху не се е колебал особено да плати на Русия около 1,2 милион долара за купуване на коронавирусни ваксини за кръвния враг Сирия като част от сделка миналата седмица за освобождаването на задържана в Дамаск израелка.
Миналата седмица Нетаняху се похвали, че топлите му отношения с руския президент Владимир Путин са помогнали да се постигне тази сделка. Канцеларията му не е споменала за никакви ваксини и се твърди, че е поискала от военната цензура да блокира темата за покупката.
На въпросът за тази сделка Нетаняху отговори уклончиво. Той каза, че "нито една израелска ваксина" не е била доставена на Сирия, която е приела враждебни ирански сили. Той обаче не каза дали Израел е платил на Русия за ваксините.
"За израелското правителство е оправдано да реши да се отклони от минали норми и да плати с друг вид валута. Решението да се прикрие това обаче е смайващо и тревожно. Някой очевидно се е чувствал много некомфортно този въпрос да излезе наяве", написа във в. "Израел Хайом" кореспондентът по израелски военни въпроси Йоав Лимор.
Нетаняху обаче не изглежда разколебан. Вчера пожелал анонимност израелски официален представител каза, че Израел обмисля да сподели свои излишъци от ваксини с приятелски страни.
Разминаванията между успешната ваксинация на собственото население на Израел и ставащото с палестинците предизвикаха критики от представители на ООН и правозащитни организации и извадиха на показ неравнопоставения достъп на богати и бедни държави до ваксините.
Тези организации казват, че Израел носи отговорност за ваксинирането на палестинците, докато Израел заявява, че съгласно временните мирни споразумения това не е негова отговорност. Ваксинационната кампания на Израел включва израелските араби.
Арабският депутат в израелския парламент Ахмад Тиби написа в Туитър: "Трябва ли да чакаме евреин да прекоси границата с ивицата Газа, за да заслужат те ваксини?"
Палестинският президент Махмуд Абас се бори да осигури ваксини на народа си. До момента той е получил 2000 дози от Израел за здравни работници на Западния бряг и 10 000 дози от Русия.
Един от главните съперници на Абас вчера организира доставката на 20 000 дози от руската ваксина "Спутник V" от Обединените арабски емирства. Този ход на Мохамед Дахлан, бивш сътрудник на Абас, който беше принуден да замине в изгнание след скарване с палестинския лидер, изглежда цели отчасти да покаже Абас като слаб водач преди насрочените през май парламентарни избори.
Дахлан, който подкрепя листа от свои привърженици на тези избори, "засили позицията си и политическото си присъствие" с тази доставка, каза работещият в Газа писател Мустафа Ибрахим. "Това е част от предизборната кампания и дава повече влияние на групата, която е доставила помощта", добави той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?