Новият президент на САЩ Джо Байдън иска да обърне страницата, която написа в Близкия изток предшественикът му Доналд Тръмп, чиято гръмогласна дипломация разтърси един регион, който вече беше затънал в безкрайни войни и оплетени политически напрежения, коментира АФП.
От "максималния натиск" над Иран до продажбите на оръжие на арабските партньори в Залива, всичко това ще бъде преразгледано, обещава администрацията на Байдън. Според анализатори обаче много от споразуменията, които бяха сключени през последните седмици от мандата на Тръмп, няма да бъдат или не би трябвало да бъдат лесни за анулиране.
Ето кои са основните теми, на които обръща внимание новият стопанин на Белия дом:
Пинг-понг с Иран
Новият държавен секретар на САЩ Антъни Блинкън потвърди, че администрацията на Байдън иска да се върне в иранското ядрено споразумение от 2015 г., от което се оттегли Доналд Тръмп, като предпочете да увеличи икономическия натиск върху Ислямската република, която му е трън в очите в района на Залива. Шефът на американската дипломация обаче настоя Иран "отново да спазва изцяло задълженията си", докато Техеран призова САЩ първо да отменят санкциите безусловно.
"Колкото повече администрацията тича след иранците, толкова повече те ще се отдръпват, за да увеличат влиянието си. Колкото повече САЩ отстъпват, толкова повече иранците ще се опитват да ги накарат да се ангажират", смята Джон Олтърман от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания. Според него трябва да се очаква "дълъг процес, белязан от кризи" между двете страни, защото Иран не възнамерява да капитулира, макар и да изглежда да е пострадал от американските икономически санкции.
Оръжия в Залива, бедствие в Йемен
Дори отколешните партньори са взети на мушка от Джо Байдън. В сряда Вашингтон преустанови задействаните продажби на оръжие, за да ги преразгледа и да се увери, че те отговарят на стратегическите му интереси. Сред замразените сделки има високоточни муниции за Саудитска Арабия и най-вече 50 изтребители стелт Ф-35 за Обединените арабки емирства, които САЩ миналата година се съгласиха да продадат на тази страна от Залива, за да я наградят за официалното ѝ нормализиране на отношенията с Израел.
Причината новата администрация да се чувства неловко е Йемен, където според ООН върлува най-тежката хуманитарна криза в света. Там Саудитска Арабия от 2015 г. ръководи военна коалиция, в която влизат ОАЕ, в подкрепа на йеменските правителствени сили срещу поддържаните от Иран бунтовници хуси. По-миналата седмица Антъни Блинкън обеща да сложи край на американската подкрепа за тази коалиция. Администрацията на Тръмп обозначи хусите като терористична организация. Този ход беше разкритикуван от ООН и различни НПО, които се боят да не пострада хуманитарната помощ, от която зависят 80 процента от населението на Йемен. Администрацията на Байдън замрази това решение за един месец.
Връзки с Израел
Последните месеци от мандата на Доналд Тръмп бяха белязани от вълна от споразумения за нормализиране на отношенията между четири арабски държави и Израел, като повечето бяха сключени срещу някои дипломатически отстъпки. През декември Мароко официално нормализира отношенията си с Израел, а Вашингтон прие да признае суверенитета на Рабат върху спорния регион Западна Сахара. Судан също тръгна по този път с еврейската държава по-малко от месец, след като беше изваден от черния списък от подкрепящите тероризма държави.
Във вторник Израел обяви, че отново отваря дипломатическата си мисия в Мароко, но Рабат още не е съобщил дата за повторното отваряне на бюрото си за връзка в еврейската държава и предпочита да изтъква американското признаване на суверенитета му върху Западна Сахара.
В отговор на журналистически въпрос в сряда за американската позиция за това признаване на суверенитет върху Западна Сахара, Блинкън даде да се разбере, че още не е взето решение.
Дипломатът приветства вълната от нормализирани отношения с Израел, но същевременно предупреди, че вече е започнал да проучва поетите от Вашингтон ангажименти в замяна на тези споразумения, за да добие пълна представа за тях.
"Въпреки че инстинктът да се извършат радикални промени е разбираем и понякога оправдан, някои елементи от политиката на Тръмп дават добри възможности за напредък в израелско-арабските отношения", пишат бившите американски политици Денис Рос и Хуан Сарате в статия за Вашингтонския институт за близкоизточна политика.