Вестник: Русия се опитва да предотврати нова операция на Турция срещу кюрдите в Сирия

Getty (архив)
share

Русия се опитва да предотврати нова нападателна операция на Турция срещу кюрдските въоръжени формирования в Северна Сирия, пише руският в. "Комерсант".

По данни на арабски медии руските военни се надяват да убедят Сирийските демократични сили (СДС) да прехвърлят част от зоните, които държат, под контрола на Дамаск, докато Анкара укрепва позициите си на сирийска територия, посочва изданието. Москва, сирийски проправителствени сили и опозиционните СДС са договорили създаването на три съвместни поста в северната част на провинция Ракка, цитира всекидневникът съобщение на Сирийския център за наблюдение на човешките права. Според центъра така ще се следи за нарушения на споразуменията за спиране на огъня в Северна Сирия от страна на Турция.

През октомври 2019 г. президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган утвърдиха нови "зони на влияние" в Североизточна Сирия. С това бе спряна третата военна операция на Анкара в региона срещу кюрдски милиции - част от СДС. Договорено бе милициите да се изтеглят от границата с Турция. Анкара обаче смята договорката с Русия за неизпълнена, а от гледище на кюрдите именно турците първи са я нарушили, напомня "Комерсант" турски обстрели в Северна Сирия през ноември.

През декември СДС предупредиха, че Анкара планира нова операция срещу кюрдите в региона, за да разшири територията под свой контрол. СДС изразиха разочарование, че техният съюзник Вашингтон не реагира на зачестилите турски атаки. Според арабски медии кюрдите се опитват да получат подкрепа и от Вашингтон, и от Москва. Но Русия неведнъж е предупреждавала кюрдските сили, че може да ги защити, само ако отстъпят територии на Дамаск, се казва в статията.

"Москва не иска да започнат търкания с Анкара" - коментира руският политолог Кирил Семьонов. "Докато Турция не сметне, че са изпълнени всички ангажименти според меморандума от 2019 г., тя няма да се чувства задължена да изпълнява договореностите с Москва за Идлиб. Освен това за Русия е по-трудно да предотврати настъпление на Турция и лоялните към нея опозиционни сили в Северна Сирия, отколкото за Анкара - да спре възможния отговор на сирийската армия, подкрепена от Москва, в Идлиб", каза той

"Известия" нарича зоната на деескалация в Идлиб "болезнена точка", възпрепятстваща уреждането в Сирия наред със сепаратизма, обусловен от автономистките амбиции на кюрдите. В Идлиб са дошли множество радикали от други сирийски райони - зоната е станала "терористичен змийски развъдник", констатира вестникът.

Въпреки огнищата на нестабилност властите на Сирия - с посредничеството и гаранциите на Русия - вземат мерки за връщане на хората към мирния живот. В страната успешно протича програма за легализиране на граждани, неучаствали в терористични атентати, но по различни причини подкрепяли Свободната сирийска армия. Но има и други нелесни въпроси: какво да се прави с бившите бунтовници и помагачите им, или пък с бежанците, желаещи да се върнат, или как да се решава проблемът с хората, действали против терористите, но все още нежелаещи да се върнат под контрола на Дамаск, изтъква "Известия".

Под заглавие "Иран обеща да върне на Сирия Голанските възвишения" "Независимая газета" разглежда иранско-израелското противопоставяне в контекста на сирийския конфликт. Посещението на новия сирийски външен министър Фейсал Мекдад в Техеран тези дни демонстрира външнополитическите приоритети на официален Дамаск. Според експерти иранските сили се стремят да запазят присъствието си в Южна Сирия - дори въпреки желанието на Русия, пише изданието.

Това е проблем за Москва - според съобщения тя се е ангажирала пред Израел да осигури изтегляне на иранските сили от границата. Което изглежда е било включено в мирната сделка за Южна Сирия, сключена през 2018 г. от Русия, САЩ, Израел и Йордания. Тогава южните провинции, смятани за люлка на сирийската "революция", почти без кръвопролития се върнаха под контрола на Сирийската арабска армия. Решено бе бившите въстаници да бъдат интегрирани в правителствените войски, за да продължат борбата с групировката "Ислямска държава" - и да останат на Юг като "сунитски буфер" срещу шиитското присъствие.

При все това иранските сили не бяха изтласкани от границата. Според проучване на турския мозъчен център "Джусур" от ноември, в Южна Сирия все още имат силни позиции местните клетки на Хизбула. Това дава категоричен отговор на въпроса ще продължи ли Израел въздушните удари по територията на съседната страна, добавя "Независимая газета.

Сирия заяви, че израелската армия е нанесла въздушен удар по покрайнини на Дамаск

Водещи новини

Още новини