За масово изтегляне на членове на протурски милиции от Нагорни Карабах съобщи АП.
Според базирана в Лондон неправителствена организация почти хиляда бойци на подкрепяни от Анкара паравоенни формирования са се върнали от кавказкия регион в Сирия.
"По време на последните бойни действия в Нагорни Карабах (27 септември – 9 ноември 2020 г.) Турция е изпратила в помощ на Азербайджан почти 1300 бойци. От тях около 290 са загинали", е казал ръководителят на Сирийската обсерватория по правата на човека Рами Абдел Рахман.
Според думите на директора на организацията връщането е ставало на няколко етапа и е могло да се сравни с историята от книгата от Библията "Изход" (разказваща за бягството на евреите от Египет).
"Такова масово движение на хора не е било регистрирано в рамките на последното десетилетие", е коментирал Рахман.
Тази есен Ереван и арменските отцепници в Нагорни Карабах (юридически под властта на Азербайджан) са обвинили Турция в изпращането на членове на милиции от Сирия към бойните полета в Кавказ.
От външното министерство в Баку са заявили, че на страната на арменците също са се биели хора, пристигнали от Сирия. Според говорител на дипломатическата централа на Азербайджан ставало е дума за представители на арменското малцинство в страната в Близкия изток.
По данни на министерството на диаспората на Ереван през 2019 г. в Сирия (с население около 17 милиона души) е имало приблизително 100 000 арменци.
На 10 ноември 2020 г. президентите на Русия Владимир Путин и Азербайджан Илхам Алиев и арменският премиер Никол Пашинян са подписали споразумение за примирие.
Враждуващите страни са се договорили да прекратят незабавно бойните действия, да започнат размяна на пленници и на телата на загиналите. По силата на документа в района са били дислоцирани руски мироопазващи сили.
Конфликтът между Баку и Ереван е започнал през февруари 1988 г.. Тогава Нагорнокарабахската автономна област (населена предимно с арменци) е обявила за излизането си от Азербайджанската съветска социалистическа република.
В началото на 90-те години на миналия век е избухнала война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, взела около 30 000 жертви. След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан де факто е загубил контрол над областта.
През 2016 г. тежки сражения за малко не са прераснали в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се е стигнало до смъртоносни боеве в района на границата, а от 27 септември 2020 г. районът отново е станал сцена на сблъсъци, прекратени със споразумението от ноември.