Саудитска Арабия няма повече да налага смъртно наказание на лица, които са извършили престъпления, докато са били непълнолетни. Това съобщи подкрепяната от държавата Комисия по правата на човека, като цитира указ на крал Салман, предаде агенция Ройтерс.
Указът означава, че няма да бъде екзекутирано лице, което е получило смъртна присъда за престъпление, извършено докато лицето е било непълнолетно. Вместо това лицето ще получи присъда затвор от не повече от 10 години в център за задържане на непълнолетни, посочи Комисията.
Решението идва непосредствено след друго, което нарежда на съдиите да прекратят практиката на бой с камшици и да я заменят със затвор, глоба или общественополезна дейност, допълва Асошиейтед прес.
Смята се, че престолонаследникът принц Мохамед Бин Салман стои зад реформите и отдалечаването от ултраконсервативната форма на исляма, известна като уахабизъм, отбелязва агенцията.
Принц Мохамед Бин Салман иска да модернизира страната, да привлече чуждестранни инвестиции и да изгради нов имидж на Саудитска Арабия по света. В същото време той стои зад акции срещу либерали, активисти за правата на жените, писатели, умерени духовници и реформатори. Убийството на саудитския писател и журналист Джамал Хашоги в Турция през 2018 г. от агенти, работили за принца, предизвика остри критики сред международната общност, припомня АП.
Последният указ на крал Салман ще пощади живота на най-малко шестима мъже от шиитската общност, за които се твърди, че са извършили престъпления, докато са били непълнолетни. Сред тях е Али ал Нимр, който е участвал в антиправителствени протести, посочва агенцията.