Израелското правителство одобри строга карантина в някои райони на Ерусалим днес, включително и в историческия Стар град, в опит да забави разпространението на коронавирус в най-податливите квартали на града, предаде Асошиейтед прес и БТА.
Спира се движението към и от няколко района на града, където живеят предимно ултраправославни. Целта е да се овладее болестта, която вече доведе до над 100 смъртни случая в Израел и почти 6000 в Близкия изток, като огромното мнозинство от тях са в Иран.
Мярката, която влиза в сила от обяд в неделя, но беше обсъждана дни наред, срещна съпротивата на ултраправославните министри в правителството на премиера Бенямин Нетаняху, които не искаха тя да засяга техни избирателни райони.
Здравното министерство на Израел е регистрирало над 10 000 случая на новия коронавирус и над 100 смъртни случая. Приблизително една пета от всички случаи в Израел са в Ерусалим, съобщи министерството. Голям процент от случаите на Ковид-19 са в изключително изолираната ултраправославна общност в страната, която в продължение на седмици не спазваше правителствените разпоредби за социална дистанция.
Вирусът причинява леки до умерени симптоми при повечето пациенти, които се възстановяват в рамките на няколко седмици, но е силно заразен и може да причини тежко заболяване или смърт, особено при пациенти в напреднала възраст или с изразени здравословни проблеми, отбелязва АП.
От неделя жителите на четири района на Ерусалим няма да могат да напускат своите квартали и ще имат право да се местят в други райони, само ако отиват на работа или за медицински услуги.
Въведените вече строги ограничения на публичните събирания ограничиха религиозните събития в Ерусалим от април, през който се отбелязва еврейският празник Пасха, християнският празник Великден и започва свещеният за мюсюлманите месец Рамазан, припомня АП.
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?