Сирийските кюрди искат да пресекат снабдяването на умерената опозиция

gettyimages (архив)
share

Въоръжените отряди на кюрдите продължават стремителното си настъпление в северна Сирия. Тяхната цел е не само да да разгромят силите на екстремистите от организацията "Джебхат ан Нусра", но и да не допуснат установяване на контрол от т.нар. умерена сирийска опозиция над освободените територии, предаде ТАСС.


Както вече бе съобщено, на 15 февруари сирийските кюрди освободиха от терористите град Тел Рифат, разположен на шосето Алепо-Азаз, на 20 км от турската граница. По данни на Си Ен Ен коалицията "Сили на демократична Сирия" (СДС), чийто гръбнак съставляват кюрдски бойци, се е договорила за превземането без съпротива на друг плацдарм на бандитските формирования - Мараа. Това означава, че кюрдските опълченци се намират само на няколко километра от фронтовата линия на борбата с отредите на друга терористична групировка - "Ислямска държава".

Според Си Ен Ен сирийската опозиция е крайно разтревожена от действията на кюрдите и конфиденциално е помолила САЩ негласно да повлияят на СДС. Обаче такава намеса на Вашингтон "вече е закъсняла". "Сирийските кюрди настъпват стремително и от векове са известни с това, че отлично успяват да удържат контрола над превзети територии. Ситуацията се развива много бързо и може да доведе до промяна на курса на САЩ спрямо вътрешната криза в Сирия", отбелязва телевизията.

Командването на сирийските правителствени сили разчита да превземе "крепостта" на терористичната групировка "Ислямска държава" - град Ракка, до края на тази година, ако в конфликта не се намесят Саудитска Арабия и Турция, каза генерал от сирийската армия, цитиран от Си Ен Ен. "Не мога да дам реални прогнози. Но ако няма военна интервенция от Рияд или Анкара, смятам, че ще можем да влезем в Рака до края на годината", каза генералът, като отказа да назове името и длъжността си. Според него в сегашния момент главната задача на сирийските въоръжени сили е в установяването на пълен контрол над границата с Турция с цел да бъдат отрязани снабдителните линии на бунтовниците.

Генералът призна, че поддръжката от страна на руската военна авиация е станала "истинско благодеяние". "Руснаците яко ни помагат в две насоки - първо, с бойните си полети, и второ - като ни предоставят данни от въздушното разузнаване, които ни позволяват да нанасяме изпреварващи удари", каза той.

Генералът отбеляза, че сирийската армия не би отказала помощ и от САЩ и техните съюзници, но се изказа крайно скептично към възможността за такъв вариант. "Америка? А прави ли тя нещо изобщо? Техният принос в борбата с терористите в Сирия все още не сме го видели. Напротив, именно те способстват за укрепването на ИД", поясни той.

Водещи новини

Още новини