Гражданската война в Сирия вече нанася ущърб на Ливан

share

Гражданската война в Сирия вече нанася ущърб на Ливан. През август в ливанската столица Бейрут и в Триполи в северната част на страната избухнаха коли бомби, както в шиитските, така и в сунитските квартали. Загинаха над 50 души.

След това навсякъде бяха разположени контролно-пропускателни пунктове за проверки на гражданите и автомобилите по пътищата. Има силни опасения от нови терористични атентати. Ливан преминава през най-тежката икономическа криза в новата си история и е принуден да решава проблема с десетките хиляди сирийски бежанци.

Възможното изостряне на ситуацията в Сирия само ще усложни и без това нелекото положение на нейните съседи. Хизбула е в състояние на повишена готовност. Шиитското движение Хизбула е близък съюзник на сегашните сирийски управляващи начело с президента Башар Асад. Военното крило на движението е приведено в състояние на повишена готовност.

Какво ще направят членовете на Хизбула, ако Западът реши да нанесе удар по Сирия? Все още не е взето решение, смята ливанският политолог Касем Касир. Възможни са различни варианти, по неговите думи, включително активна борба на Хизбула на страната на Асад и организиране на военни удари срещу Израел. Решаващ при избора на сценарий за поведението на радикалните ислямисти от Хизбула ще стане фактът дали западните страни все пак ще нанесат удар по Сирия и какъв ще бъде той, обяснява Касир.

Това може да бъде кратка серия въздушни удари с местно значение или мащабна военна намеса, целяща свалянето на режима на Асад. Йордания и Турция се страхуват от сирийските ракети. С не по-малка тревога гледат на развитието на ситуацията около Сирия в Йордания. Журналистката Тагрид ал Рашек от ежедневника "Ал Гад", издаван в йорданската столица Аман, смята, че повечето йорданци подкрепят възможен военен удар срещу Сирия.

Най-голямата опасност за Йордания са ракетни удари от редовните сирийски войски. Ако властите в Аман дадат разрешение за разполагане на американски войници на своя територия, Сирия заплашва да извърши ракетни удари по определени цели в самата Йордания.

От ракетни удари от сирийска страна се страхува и Турция, още повече, че граничните турски райони вече са ставали обект на нападения. Мнозина още пазят свежи спомени за двойния терористичен атентат в граничния град Рейхан, където на 11 май 2013 г. вследствие на два взрива загинаха почти 50 души, а над 100 пострадаха. За тези взривове никой не пое отговорност, макар че в Турция е прието тя да се хвърля върху силите, подкрепящи

Ако по някакви причини режимът в Дамаск бъде отслабен или свален, нестабилната ситуация в Ирак ще стане още по-непредсказуема и не е изключено в страната да се надигне  вълна от насилие. Премиерът Нури ал Малики, оглавяващ коалицията на шиитските политически сили, официално заявява, че Багдад е неутрален по отношение на случващото се в Сирия. Но много иракски шиити не биха искали отслабването или провала на режима на Асад - за разлика от иракските сунити, които се надяват позициите им да се засилят, ако събратята им по вяра в Сирия дойдат на власт.

Водещи новини

Още новини