Британците дават заден за Сирия? (обновена)

share

Британското участие в евентуалната военна операция срещу Сирия може да бъде отложено, предаде Би Би Си.

Външният министър на Великобритания Уилям Хейг посочи, че в плана за намеса на воденото от Дейвид Камерън правителство има точка, която включва изчакване на решението на експертите на ООН кой е използвал химическо оръжие при атаката в Дамаск. Днес долната камара на парламента в Лондон ще проведе извънредно заседание по повод кризата в Близкия изток. Началото на военната операция обаче може да бъде блокирано от опозицията.

Лейбъристите настояват за неопровержим доказателства за използване на оръжия за масово поразяване от страна на правителството на Сирия. Уейг посочи, че основният мотив за въоръжената операция е аналогията с Ирак. САЩ и НАТО започнаха през 2003 г. война срещу Садам Хюсеин заради твърденията, че диктаторът има арсенали от бойни отровни вещества. Досега доказателства не са открити, припомня ИТАР-ТАСС.

По-късно днес председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви: Все още не е късно да се постигне политическо решение на кризата. Към политиците, които коментират нарастващото напрежение в Близкия изток, се присъедини и Франсоа Оланд. Френския президент призова за намиране на политически изход от кризата, като в същото време призова света да заклейми насилието. Кризата влезе и в дневния ред на предизборната кампания в Германия. Основният конкурент на канцлера Ангела Меркел - Пеер Щайнбрюк призова сегашния ръководител на правителството в Берлин да стане посредник между Русия и Запада. Основната цел на Меркел е  да промени отношението на руския президент Владимир Путин към Дамаск, посочи опоцизионерът. Москва и Пекин блокираха приемането на резолюция срещу Сирия в Съвета за сигурност на ООН.


Ръководителят на световната организация Бан Ки Мун вчера призова да не се предприемат никакви действия, докато инспекторите на ООН не бъдат готови с резултатите от разследват. Според корейския дипломат на специалистите са необходими още 4 дни за събиране на материали. След това трябва да се пристъпи към анализ на данните.

По-рано от ООН отрекоха думите на Карла дел Понте. Вчера швейцарската юристка, която е в състава на инспекцията, обвини бунтовниците за използване на бойни отровни вещества.

Водещи новини

Още новини