В интервю за БиБиСи независимият кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску отрече, че неговият изненадващ успех на първия тур на президентските избори е резултат от подкрепена от Русия операция за влияние и каза, че не се интересува от „лъжите“ на румънските разузнавателни служби.
Джорджеску каза пред БиБиСи, че не е „човек на Москва“ и постави под съмнение войната в Украйна.
Във връзка с информациите, представени от румънските тайни служби за наличие на руски хибридни атаки по време на изборите в Румъния, Джорджеску коментира: „Те не могат да приемат, че румънският народ най-накрая е казал: „искаме живота си обратно, нашата страна, нашето достойнство“.
Той се представи като борец срещу системата, похвали Доналд Тръмп и унгарския президент Виктор Орбан, а за руския президент Владимир Путин каза, че е „патриот и лидер“, но уточни, че „не му е фен“.
Запитан за войната в Украйна, Джорджеску първо отговори с въпрос: „Сигурна ли сте в това?“, отбелязва журналистката на БиБиСи Сара Рейнсфорд и допълва, че изглежда Джорджеску отрича самото съществуване на война в Украйна.
Журналистката определя интервюто с Джорджеску като "раздразнително" на моменти.
Кандидатът за президент каза, че Румъния се интересува единствено от това да има мир по границата си. Той отказа да се произнесе дали това трябва да стане при условията на Киев.
На въпрос дали е съгласен да подкрепи Украйна, както се изразява ЕС, „толкова дълго, колкото е необходимо“, Джорджеску отговори: „Не“.
„Съгласен съм само с това, че трябва да се погрижа за народа си. Не искам да въвличам народа си“, отговори той, като уточни, че Румъния – член на ЕС и НАТО, няма да оказва повече военна или политическа подкрепа на съседката си. „Нула. Всичко спира. Трябва да се грижа само за моя народ. Ние самите имаме много проблеми“, посочи Джорджеску в интервюто за БиБиСи, предава БТА.
Това би било драматична промяна в позицията на Букурещ, която ще бъде „музика за руските уши“, отбелязва британската медия.
Президентът в Румъния има значителна власт, включително влияние в области като външната политика. Той е и главнокомандващ на въоръжените сили и назначава министър-председателя.
Румъния има дълга граница с Украйна и е твърд поддръжник на Киев след пълномащабната инвазия през 2022 г. Букурещ предостави система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, финансова подкрепа на Киев и се превърна в ключов маршрут за износ на украинско зърно.
Ако Джорджеску бъде избран за президент, Румъния ще се присъедини към Унгария и Словакия като симпатизанти на Русия на източния фланг на НАТО, посочва БиБиСи. Той отказа да определи Русия на Владимир Путин като заплаха за сигурността на Запада, отбелязва още медията.