Турция е на първо място по неравенство в доходите от страните от ЕС

Novini.bg/ Canva
share

Турция е на първо място по неравенство в доходите спрямо страните от ЕС, показва доклад на турския синдикален институт за проучвания ДИСК-АР, подготвен въз основа на данните на националния статистически институт на страната Тюркстат за разпределението на доходите през 2023 г., съобщава новинарският сайт Хаберлер. 

В изследването на ДИСК-АР са използвани два критерия, единият от които е заеманата позиция в работата, а другият е полът на служителите. Използвани са представителни извадки на групите с най-висок и най-нисък доход, състоящи се от 5 на сто от общото население във всяка група.

Турция е вторият по големина вносител в България

В доклада се посочва, че през 2022 г. разполагаемият доход на домакинствата на групата на най-богатите в страната е 31 пъти по-голям в сравнение с разполагаемия доход на домакинствата на групата на най-бедните, предаде БТА.

В анализа на ДИСК-АР е използван т.нар. Коефициент на Джини. Той измерва до каква степен разпределението на доходите в една икономика се отклонява от нормата. Стойността на коефициента варира в границите от 0 до 1. Ако коефициентът е равен на 1, това би означавало, че един човек получава 100 процента от доходите (максимално неравенство). Ако коефициентът е равен на 0, това би означавало, че всички в икономиката получават равни доходи (перфектно равенство). Следователно, колкото по-ниска е стойността на коефициента на Джини, толкова по-равномерно са разпределени доходите в икономиката. Коефициентът на Джини обикновено варира между 0,200 и 0,500.

Според доклада на ДИСК-АР през 2022 г. коефициентът за Турция е 0,433, което представлява най-високото му равнище за последните 12 години, посочва Хаберлер. За сравнение, Евростат определя средната стойност на коефициента на Джини в страните членки на ЕС като 0,296 за 2022 г.

Тези данни нареждат Турция на първо място в сравнение със страните от Европейския съюз по неравенство на доходите на различни групи от населението.  Сред първите пет страни с най-голямо неравенство е и България, която е на второ място след Турция с коефициент от 0,384. Другите три страни с най-голямо неравенство са Литва с 0,362 коефициент на Джини, Латвия с 0,343 и Италия с 0,327. 

Страната в ЕС с най-нисък коефициент, съответно най-равномерно разпределение на доходите, е Словакия с 0,212. 

В анализа на ДИСК-АР от гледна точка на половете, се посочва, че през 2022 г. средният доход на мъжете е бил с 8 на сто над общия среден доход за страната, докато този на жените е бил с 21,2 процента под него. 

Разликата между доходите на мъжете и жените е видна и от тяхното съотношение. През 2005 г. средният доход на мъжете е бил с 44,1 процента по-висок от този на жените. Въпреки че към 2016 г. се наблюдава тенденция за приближаване на стойностите, в последващите години разликата продължава да расте и през 2022 г. достига до 37,1 на сто, сочат данните на ДИСК-АР, цитирани от Хаберлер.

Според критерия за заеманата позиция на работното място, разликата между доходите на мъжете и жените е още по-фрапираща, посочва турският синдикален институт. През 2022 г. мъжете, които получават възнаграждение на база надница, печелят със 78,5 на сто повече от жените. С 24,9 на сто повече от жените печелят работодателите мъже. Самостоятелно заетите лица от мъжки пол печелят с 21,9 на сто повече от нежния пол, а мъжете, работещи на месечно възнаграждение, получават с 21,9 на сто повече в сравнение с жените, работещи при същите условия.

Водещи новини

Още новини