Евродепутатът Андрей Ковачев реагира остро, след като българският писател и интелектуалец Едвин Сугарев и двама негови спътници бяха спрени при опит да преминат сръбската граница, за да представи в Босилеград книгата си „Елегията за краището“.
„Изключително неприятно съм изненадан от реакцията на сръбските власти. Радвам се, че имахме остра реакция на българското външно министерство. Това са много лоши рецидиви от миналото. Инерция от Титовска Югославия, когато нищо българско не се толерираше. За съжаление подобна политика следва и днешна Македония“, каза Ковачев в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз.
„Огромна част от тези земи са били заселени от българи и те трябва да го приемат, както и македонците. Това не е насаждане на омраза или нетърпимост. Ние не искаме да се забравя историята, напротив – да живеем с нея и да се разбираме“, подчерта евродепутатът.
По повод ветото за членство на България в Шенген, евродепутатът заяви: „Всеки аргумент се използва от Марк Рюте. Той си позволи да каже, че на българската граница се преминава срещу 50 евро. Това беше доста неприятно. Не може министър-председател да си позволи да разпространява такива неистини, за да спре България в Шенген. Австрия и Нидерландия нямат никакъв аргумент срещу България“.
По думите му приемането на България в Шенген няма да увеличи риска, а напротив – сигурността на границата на ЕС. „Няма данни, че България ще постави Нидерландия в по-висок миграционен риск. Разбирането в Австрия е, че те ни подкрепят, но трябва да спечелят изборите. Да, но и при нас хората вече са изморен“, изтъкна Ковачев.
„Тъжно е да чета, че армията ни няма достатъчно ресурси и не е по натовски стандарти. За мен е абсолютно безотговорно плашенето и играта със страховете на хората по отношение на отбраната. Процесът на модернизация на армията трябва да продължи. Трябва да имаме достатъчно обезпечен бюджет за отбрана. Трябва да наваксаме изоставането си“, заяви Андрей Ковачев.
Евродепутатът коментира и дерогацията за руския петрол. „От колко десетилетия слушаме как те технически не можели да преработват друг петрол. След това се оказа, че можело, но трябвало да инвестират и имат нужда от време. Колко време трябва да ги чакаме? От „Лукойл“ трябва да кажат защо не са готови до сега. Ние очаквахме да падне цената на петрола, а не да се увеличи. Сега ни казват, че не само че няма да падне, а цената да се увеличи с един лев, ако падне дерогацията. Публикацията на „Политико“ показа, че става въпрос за много голяма печалба за Кремъл и пренасянето на суровината с какви ли не кораби, незнайно къде. В тази геополитическа ситуация ние трябва да сме единни“, каза още Ковачев.