ЕК: Нормализирането на отношенията с Косово и реформите в областта на върховенството на закона са ключови за преговорите за еврочленство на Сърбия

Getty images (архив)
share

Европейската комисия посочи, че за да напредне в преговорите за членство в Европейския съюз Сърбия трябва да изпълнява ангажиментите си по споразуменията за нормализиране на отношенията с Косово и да продължи с реформите в областта на върховенството на закона. Това става ясно от публикувания днес доклад на ЕК за напредъка на Сърбия по пътя към ЕС, предаде БТА.

Цялостното темпо на преговорите за членство на Сърбия  ще продължи да зависи по-специално от темпото на реформите в областта на върховенството на закона и нормализирането на отношенията на Сърбия с Косово, се посочва в документа.

Белград започна предприсъединителните преговори през 2014 година.

ЕК обобщава, че Сърбия е продължила да прилага реформите, свързани с приема в ЕС, включително в областта на върховенството на закона,  започнала е прилагането на конституционните изменения от 2022 г. за укрепване на независимостта на съдебната система и е приела ново медийно законодателство.

Оценката на Комисията остава, че Сърбия технически е изпълнила критериите за отваряне на клъстер 3 (конкурентоспособност и приобщаващ растеж), се посочва в документа.

В доклада се оценява, че Сърбия е останала ангажирана с диалога за нормализиране на отношенията с Косово, но Белград трябва да покаже по-сериозен ангажимент, както и да положи повече усилия, за да може процесът на нормализиране на отношенията с Косово да върви напред.

Посочва се още, че Белград трябва да предприеме всички необходими стъпки, за да се установи кой е отговорен за нападението срещу косовската полиция в Северно Косов в края на септември, когато бяха убити четирима души, и за инцидентите през май, когато пострадаха войници на мироопазващата мисия на НАТО в Косово.

ЕП прие резолюцията осъждаща нападението в село Банска

ЕК препоръча днес на Сърбия да подобри хармонизирането на външната си политика и политиката на сигурност с тази на ЕС, включително по отношение на Русия.

В публикувания днес доклад  се посочва, че след  руската агресия срещу Украйна Сърбия се е присъединила към някои позиции на ЕС на международни форуми (включително в Общото събрание на ООН), но не е предприела ограничителни мерки срещу Руската федерация.

Според доклада Белград „поддържа отношения на високо ниво с Русия, което повдига въпроси за стратегическата посока на Сърбия.“

Съгласно преговорната рамка ЕС-Сърбия се очаква Сърбия постепенно да приведе в съответствие своите политики спрямо трети страни с политиките и позициите, възприети от ЕС, в т.ч ограничителни мерки, се отбелязва в доклада.

Европейската комисия оценява, че Сърбия има ограничен напредък в свободата на изразяване. Отбелязва се, че полицията и прокуратурата бързо са реагирали на няколко случая на нападения и заплахи.

„Въпреки това случаите на заплахи, сплашване, реч на омразата и насилие срещу журналисти продължават да предизвикват безпокойство, както и нарастването на стратегически съдебни дела срещу участието на обществеността (SLAPP), особено от членове на националните и местните власти, което може да има сплашващ ефект включително цензура“, се подчертава в документа.

Годишният доклад на Европейската комисия е най-важният документ за всяка страна, стремяща се към членство в Европейския съюз  и представя ситуацията във всички ключови области, в които е необходим напредък в присъединителния процес.

Водещи новини

Още новини