Турция извършва цялостна реставрация на "Света София" в Истанбул, като в периода на реставрационните дейности храмът ще бъде отворен за посещения, съобщават турските медии.
Въпреки че реставрацията се извършва с помощта на съвременни технологии, за ремонта се използват материали, характерни за периода на изграждането на храма. Пример за това е използваният за ремонта на стените хоросан от Хорасан (Иран), казва проф. Зейнеп Ахунбай, член на екипа, извършващ реставрацията. По думите ѝ съставът на използваната при реставрацията спойваща смес не само отговаря на характеристиките за съответния период, но е и изключително устойчив материал.
В хода на реставрацията храмът продължава да разкрива своите неизвестни все още за учените тайни, посочва още тя.
"Все още има неща, които трябва да бъдат изследвани и научени", казва проф. Ахунбай.
По време на възстановителните работи "Света София" ще бъде отворена за поклонение и посещения, пише БТА.
"Света София", изградена като християнски храм през 6-и век, е превърната в джамия след завоюването на Константинопол от османските турци през 1453 г. През 1934 г. тя престава да бъде действащ храм и е обявена за музей. През 2020 година обаче статутът й на джамия беше върнат, което беше прието от мнозина в Гърция и целия източноправославен свят като провокация, защото храмът е смятан за един от шедьоврите на византийската култура и е сред основните светини за Православието.