Турция пусна в експлоатация най-големия си военен кораб, с което засили военноморските си способности и превърна страната в една от малкото държави в света с местен самолетоносач, предаде Дарик.
Многофункционалният десантен кораб „TCG Анадолу“ беше предаден на командването на военноморските сили.
Корабът ще бъде не само първият самолетоносач на Турция, но и първият в света кораб, който ще разчита предимно на безпилотни самолети или т.нар. дронове.
Той е дълъг 231 метра, широк 32 метра и с водоизместване от 27 436 тона. Максималната му скорост е около 21 възела, обсегът му е 9000 морски мили и може да действа в морето в продължение на 50 дни.
Корабът е поръчан през 2015 г., заложен е през февруари 2018 г. и е спуснат на вода през април 2019 г. Въвеждането му в експлоатация беше планирано за 2021 г., но впоследствие отложено заради пандемията от COVID-19.
Очаква се хангарът на кораба да се състои предимно от Bayraktar TB3 - версия на известния Bayraktar TB2, способна да се движи по къси писти.
В допълнение към безпилотните летателни апарати на „Анадолу“ ще бъдат разположени хеликоптери, включително произвежданите в страната T129 Atak, ударните хеликоптери AH-1W Super Cobra и хеликоптери SH-70B.
Същевременно „Анадолу“ ще може да приеме сили с размер на батальон заедно с летателен и команден персонал.
Корабът осигурява транспортирането на до близо 45 танка и/или други бронирани машини, в зависимост от начина на разполагане на машините и мисията на кораба – военна, хуманитарна помощ, търсене и спасяване, медицинска помощ или подкрепа при природни бедствия в различни райони.