Миналата година Сърбия е договорила доставки на оръжия и военно оборудване на стойност един милиард и 318 милиона долара, което е сума, по-голяма от общата стойност на всички поръчки от края на 2016 г., когато започна процесът на модернизация на сръбската армия, съобщава агенция Бета, цитирана от БТА.
Според портала Балканска мрежа за сигурност размерът на договорените доставки е посочен в отчета за дейността на държавната компания "Югоимпорт-СДПР" за миналата година. Посочва се, че са сключени 287 индивидуални договора с 31 държави.
Порталът допълва, че част от договорите са сключени за нуждите на местното производство във фабриката "Бойни комплексни системи", а други са 100 процента собственост на "Югоимпор-СДПР". Косвено това са и поръчки за армията, защото например бойните машини Лазар 3 и Милош, които се произвеждат серийно за вътрешните нужди, имат американски двигатели и френска независима поддръжка.
"Драстичният ръст на доставките на оръжие предполага нови големи договори. Важен партньор беше Русия, от която са поръчани четири бойни хеликоптера Ми-35М, три транспортни Ми-17В-5, две батареи от зенитно-ракетни комплекси "Панцир-С1М", системи за противоелектронно действие и борба с дронове и др.
В текста се напомня, че практиката при големите сделки е част от парите да се дават като аванс, но няма публични данни колко е платено на Русия за оръжия, които сега не могат да бъдат получени поради международните санкции и блокадата на руската икономика.
"Разбира се, става въпрос за голямо недоглеждане и безразсъдство да се сключи договор за доставка на оборудване с държава, която се готви за война, и ние предполагаме, че разузнавателната работа на Сърбия е предоставила навременна и точна информация за ситуацията на изток", отбелязва порталът.
Припомня се също, че официално беше обявено, че от Франция ще бъдат закупени радари GM400, GM200 и GM60 за системата за въздушно наблюдение и докладване и за частите за противовъздушна отбрана.
"От Airbus бяха поръчани десет многоцелеви H145M за военновъздушните сили, в допълнение към по-рано придобитите пет броя въз основа на договора от декември 2016 г., с който започна цикълът на модернизация. В рамките на страната министерството на отбраната, министерството на финансите и "Югоимпорт-СДПР" договориха закупуването на въоръжение местно производство с голям дял вносни агрегати и устройства“, допълва порталът.