Многобройни реакции предизвика в Република Северна Македония откриването вчера на клуб „Иван Михайлов” в Битоля, на което присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът Кирил Петков, външният министър Теодора Генчовска, посланикът на страната ни в Република Северна Македония Ангел Ангелов, генералният консул в Битоля Димитър Иванов, бившият министър на външните работи Екатерина Захариева, бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов, министърът на културата в служебното правителство Велислав Минеков, председателят на 44-тото Народно събрание Цвета Караянчева, депутатите Елисавета Белобрадова и Драгомир Стойнев, други настоящи и бивши народни представители и общественици.
„Иван Михайлов е противоречива историческа личност, която в Република Северна Македония се оценява различно от различните групи граждани. Но тъй като това е гражданска инициатива, съгласно Европейската конвенция за правата на човека, с която се съобразяваме изцяло, подобни проекти не подлежат на държавен надзор. Това е гражданска инициатива, в съответствие с Европейската конвенция за правата на човека, с която се съобразяваме изцяло, подобни проекти не подлежат на държавен надзор. В същото време правителството на Република Северна Македония и обществеността с нетърпение очакват деня, когато ще назрее времето в нашите съседи, когато онези граждани, които имат например македонско самосъзнание, ще могат да упражняват своите вярвания по същия свободен начин", казва за МИА премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.
На пресконференция Драган Ковачки от ВМРО-ДПМНЕ заяви, че Кирил Петков е пропуснал възможността вчера „да се извини за македонските жертви на българските фашисти във Втората световна война, както направи Вили Бранд във Варшава. Ако Петков наистина се застъпва за европейските ценности и добросъседските отношения с (Република Северна) Македония, то да се открият македонски културни центрове в Благоевград, Сандански и София”.
Бившият министър на външните работи на Република Северна Македония атакува правителството на страната във фейсбук профила си. „Външната „политика" на правителството спрямо България е набор от постоянни отстъпки и безкрайно търпение за провокации и обиди, без да отместват отсрещната страна от първоначалните им позиции от друг век и свят. Тази "политика" за аматьори е явно разрушителна и не може да бъде пакетирана като "мъдрост". Подобна "политика" не само подхранва апетита на България и потвърждава, че ветото е продуктивно и работи за тях, но не отчита достойнството на македонския народ, който с право се чувства обиден и неоправдан, включително и от вчерашния парад в Битоля”, пише той.
Кметът на Куманово Максим Димитриевски смята, че откриването на клуба и гостуването на делегацията е провокация.
”Вчерашното присъствие в Битоля на върха на българското правителство на откриването на клуба на българите в (Република Северна) Македония "Ванчо Михайлов" е само поредната от поредицата провокации към македонския народ и страната ни Македония. Г-н Петков знае ли кой е Ванчо Михайлов? Накратко, той е един от най-големите отрицатели на съществуването на македонския народ и държавност, фашистки колаборационист и противник на антифашистката борба на македонския народ и други съюзни народи през Втората световна война и пропагандатор на тезата за Великата България, която анексира днешната територия (Вардарска Македония), това са лесно проверими и международно потвърдени исторически факти.
Предлагам на Петков, ако празнува и отбелязва един изтъкнат фашист и колаборационист като Ванчо Михайлов, нека го прави в България. Така само ще потвърди, че една немалка част от българския политически елит никога не се е отказвала от фашистката идеология и фашизма на техните предци. Направете съществената стъпка по примера на великия Вили Брант, извинете се от името на нацията, осъдете фашизма и само тогава можем истински и братски да продължим заедно всички от региона по пътя към ЕС. Дотогава ние като "добър съсед" в ( бел. ред. Република Северна) Македония ще празнуваме Гоце Делчев и Яне (Сандански), и Даме (Груев), и Карпош, и много други като стълбове и създатели на нашата македонска държава.”, пише Димитриески във фейсбук профила си.