Ситуацията с COVID-19 на Балканите

Pixabay
share

Пандемията от КОВИД-19 на Балканите продължава да отслабва. Носенето на предпазни маски на открито отпадна като изискване при запазване на препоръката за спазване на дистанция и слагане на маска при струпване на голям брой хора.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Някои държави отмениха изискването за носене на маски и в затворените обществени пространства, а други направо се върнаха към „старото нормално“, пише БТА. Следват новини за развоя на пандемията по държави:

АЛБАНИЯ

Новите случаи на КОВИД-19 в Албания през последните седем дни са общо 265, а смъртните случаи са два, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“. Епидемичната ситуация е съществено по-различна от пика през януари, когато се регистрираха по около 4000 новозаразени на ден. 

В страната са поставени 2 801 184 дози ваксина срещу КОВИД-19 на 1 222 698 души. Напълно ваксинирани са 42,84 процента от албанците. До 14 април са потвърдени 274 320 случая на заразяване и 3494 смъртни случая от болестта.

Албания премахна от началото на април ограниченията за събиране на голям брой хора. През март страната премахна напълно полицейския час между 23 и 6 ч. и намали на пет дни карантината за хората с положителен резултат на теста за коронавирус.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

През изминалата седмица в Босна и Херцеговина са регистрирани общо 391 нови случая на КОВИД-19 и 16 смъртни случая, свързвани с болестта. Пикът на последната вълна бе през януари, когато се регистрираха по над 5000 случая дневно.

Страната продължава да е с много ниско ниво на ваксинация – едва 25,63 процента от населението. Поставени са 1 924 950 дози ваксина на 846 080 души, сочат данните на университета „Джонс Хопкинс“. Общият брой на потвърдените случаи на КОВИД-19 в Босна е 376 339, а на смъртните случаи, свързани с болестта – 15 744.

ГЪРЦИЯ

Спад на новите случаи на КОВИД-19 и на процента положителни тестове се регистрира и в Гърция. Смъртността при ковид инфекциите обаче продължава да е висока, алармират местните медии. За период от седем дни са регистрирани общо 80 092 нови случая и 452 смъртни случая от болестта. Общият брой на заразените е 3 206 948, а на починалите с ковид – 28 344. Седемдесет и един процента от населението на Гърция е ваксинирано срещу новия коронавирус, по данни на университета „Джонс Хопкинс“.

Гърците ще отпразнуват Великден в условията на сега съществуващите мерки, като препоръката е да се носят маски на открити пространства, където има струпване на хора. Църковните храмове ще бъдат отворени за вярващи, но при спазване на здравните протоколи – представяне на сертификат за ваксинация или преболедуване. Ако нямат подобен документ, желаещите да присъстват на литургиите ще трябва да представят отрицателен тест за ковид. Изискването важи и за децата между 4 и 17 години. Задължително е използването на предпазни маски, като изключение се прави само за църковните служители по време на литургия. 

Тази седмица гръцкото правителство обяви ново смекчаване на противоепидемичните мерки: от 1 май до 31 август няма да се изисква представяне на сертификат за ваксинация или преболедуване при посещение в затворени и отворени обществени пространства. Европейските сертификати ще останат в сила при пътувания, като предстои преразглеждане на списъка на държавите, за които важи това. 

РЕПУБЛИКА КИПЪР

През изминалите седем дни в Република Кипър са регистрирани общо 13 068 нови случая на заразяване и 34 смъртни случая, свързвани с КОВИД-19. Пикът на последната вълна бе през март, когато на ден се разболяваха по около 6000 души, докато тази седмица дневните случаи са по около 1400. От началото на пандемията в Република Кипър са потвърдени общо 462 945 заразени и 989 смъртни случая, свързани с болестта. Напълно ваксинирано е 53,84 процента от населението, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“.

От понеделник (11 април) в Република Кипър бе отменено носенето на предпазни маски на открито. Намален бе и периодът на самоизолация за хората, които са били в близък контакт със заразен с ковид от седем на пет дни. Кипърските власти премахнаха също задължението да се представя сертификат за ваксинация, преболедуване или негативен резултат от тест на работното място, с изключение на работещите в здравния сектор. В сила остана изискването за представяне на сертификат в заведенията за хранене и забавления, в казина, театри, киносалони, стадиони, увеселителни паркове.  

От 18 април ще отпадне изискването за попълване на формуляр за локализиране на пътниците при пристигане в Кипър. Ще отпадне и категоризацията на страните спрямо риска от КОВИД-19, както и повечето здравни протоколи, свързани с пътуванията. 

КОСОВО

Косово също регистрира спад на новите случаи на заразяване. В сряда те бяха 23, а в четвъртък – 14. По време на пика на последната вълна през януари дневният брой на новите случаи бе около 4000. Към 14 април активните случаи са 497, съобщи Националният институт за обществено здраве, цитиран от КосоваПрес.

За период от седем дни в Косово са регистрирани 161 нови случая и един смъртен случай от болестта, показват данни на университета „Джонс Хопкинс“. Общият брой на потвърдените случаи в Косово е 227 789, а на смъртните – 3138. Близо 46 процента от населението е напълно ваксинирано. По данни на Националния институт за обществено здраве с втора доза в Косово са ваксинирани 821 281 души, а бустерни дози са си поставили 100 750 граждани на Косово.

РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ

Сто осемдесет и пет нови случая на КОВИД-19 бяха регистрирани в Република Северна Македония в сряда спрямо над 2000 през януари, когато бе пикът на последната вълна на епидемията. За период от седем дни са регистрирани общо 1010 нови случая. След заразяване с новия коронавирус през последната седмица са починали 22 души. От началото на пандемията в Северна Македония са се заразили 308 152-ма и са починали 9256 души. Напълно ваксинирано е малко над 40 процента от населението.

Тази седмица в Северна Македония отпадна изискването за задължително носене на предпазна маска на закрито. Изключение от мярката са само здравните центрове, аптеките, градския транспорт, институциите за грижи за възрастни хора и хора със специални нужди. Учениците в гимназиите също вече могат да посещават занятия с физическо присъствие без да е необходимо да носят защитни маски. Комисията по инфекциозни болести  препоръча и премахване на задължителното представяне на зелен сертификат за влизане в страната. Сертификатите обаче  ще останат валидни за влизане в заведения за обществено хранене. 

РУМЪНИЯ

Вчера Румъния регистрира 1477 нови случая на КОВИД-19 от 23 884 направени теста, или 6,18 процента положителни резултати. В сряда новите случаи бяха 1602, но отново далеч под бройката от 40 018, регистрирани през февруари при пика на последната вълна. За период от седем дни в Румъния са регистрирани общо 10 751 новозаболели и 138 смъртни случая, свързани с ковид. Общият брой на потвърдените случаи е 2 877 544, а на смъртните – 65 285, сочат данните на здравните власти.

В началото на март Румъния отмени всички ограничения, свързани с КОВИД-19. Състоянието на тревога, което беше в сила от 18 май 2020 г., изтече и не бе подновено. 

Националният статистически институт съобщи тази седмица, че смъртните случаи през февруари 2022 г. са били с 12 процента повече в сравнение с януари и с 25 процента повече спрямо февруари 2021 г., когато Румъния се сблъска с третата вълна на пандемията и още не бе започнала масовата ваксинация. Към днешна дата напълно ваксинирано е почти 42 процента от населението.

СЛОВЕНИЯ

През изминалите седем дни в Словения са регистрирани общо 12 046 нови случая на заразяване и 28 смъртни случая, свързвани с ковид. В сряда бяха потвърдени 1709 новозаболели и четири смъртни случая за разлика от над 23 000 новозаразени при пика на последната вълна през февруари. В Словения са регистрирани общо 992 497 случая на заразяване и 6545 смъртни случая, свързани с КОВИД-19. Ваксинирано е близо 59 процента от населението.

Защитните маски вече не са задължителни на повечето закрити обществени места в Словения

От вчера в Словения не се изисква носене на предпазна маска на повечето закрити обществени места. Маските остават обаче задължителни в здравеопазването, в домове за възрастни хора и в социалните институции. На останалите закрити места маските са само препоръчителни.

СЪРБИЯ

Епидемичната ситуация в Сърбия е стабилна, но вирусът продължава да циркулира, оценяват местните здравни специалисти. През изминалите седем дни са регистрирани общо 7592 нови случая и 56 смъртни случая, свързани с болестта. В сряда бяха регистрирани 1057 новозаболели, докато по време на пика на последната вълна през януари за един ден бяха регистрирани близо 37 000 нови случая. От началото на пандемията в Сърбия са се заразили 1 992 677 души и са починали 15 906 заразени с новия коронавирус. Ваксинирано е малко над 47 процента от населението.

ТУРЦИЯ

В Турция в сряда бяха регистрирани 5529 нови случая на КОВИД-19 и 31 смъртни случая. За последните седем дни броят на новозаболелите е общо 48 126, а на смъртните случаи – 218. През последните седмици се отчита съществено намаляване на броя на новозаразените. Окръжният директор по здравеопазване в Истанбул проф. д-р Кемал Мемишоглу каза, че вече може да не се говори всеки ден за коронавируса. Според него след месеци КОВИД-19 ще се превърне в обикновено сезонно заболяване. 

От началото на пандемията в Турция са се заразили 14 978 031 души и са починали 98 493. Напълно ваксинирано е 63,54 процента от населението, като са поставени над 147,3 милиона дози ваксина.

ХЪРВАТИЯ

Хърватия се върна към "старото нормално" на 9 април, след като почти всички противоепидемични мерки, прилагани през последните две години, бяха отменени.

Всички противоепидемични правила, с изключение на задължението за носене на предпазни маски в здравните институции и социалните домове, вече не са в сила. Отменена е и карантината за хора, които са били в контакт със заразени с КОВИД-19.

Броят на новите случаи намалява, като в сряда бяха регистрирани 1142 заразени спрямо над 11 000 през януари, когато беше пикът на последната вълна. За седемдневен период са регистрирани общо 5674 новозаболели и 61 смъртни случая. Общо от началото на пандемията са потвърдени 1 110 989 позитивни и 15 707 починали след заразяване с новия коронавирус, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“. Малко над 55 процента от населението е напълно ваксинирано. Здравните власти препоръчват втора бустерна доза за хората над 80 години, както и за настанените в старчески  домове на възраст над 65 години.

ЧЕРНА ГОРА

В Черна гора в сряда бяха регистрирани 74 нови случая на КОВИД-19, докато в пика на последната вълна през януари за ден бяха регистрирани близо 3000 заразени. За период от седем дни общият брой на новите случаи е 385, а смъртните случаи са 2. От началото на пандемията в Черна гора са потвърдени 233 908 заразени и 2708 починали с ковид. Напълно ваксинирани са малко над 45 процента от черногорците.

В края на миналата седмица Черна гора смекчи противоепидемичните мерки, като носенето на предпазни маски вече е задължително само в здравните заведения и в обществения транспорт. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини